Kočky na obrázcích a dalších výtvarných dílech, kočičí motivy na různých předmětech i živé zástupce kočičího plemene – to vše přinesla výstava O kočkách a lidech, která dnes končí v Orlickém muzeu.

Na výstavě bylo, co se týká koček, k vidění mnoho zajímavého, prezentoval se azylový dům „Mňau SOS“, který v Chocni pečuje o opuštěné kočky. Součástí výstavy byla i poradna pro majitele a charitativní obchůdek předmětů s kočičí tematikou. Výtěžek akce bude věnován zdejšímu útulku. „Zařizujeme nové prostory a rádi bychom je nově vybavili, chceme koupit šplhadla, na kterých mohou kočičky spát nebo si brousit drápky,“ uvedla Jarmila Tauberová z občanského sdružení „Mňau SOS“.

Kočičí útulek měl na výstavě několik svých „reprezentantů“. „Přinesli jsme dospělého mazla a některá naše koťátka, která je možné si adoptovat. Jeden pán si z nabídky vybral a pár lidí nás oslovilo, že do budoucna uvažují o pořízení kočičky nebo koťátka. Těm jsem předala naše materiály, které vysvětlují, co vše to obnáší. Až si je prostudují a pořídí potřebné věci, mohou si přijít vybrat do našeho azylového domku,“ dodala Tauberová. Podle jejích slov hraje při výběru velkou roli, zda kočička bude pouze v bytě, nebo bude mít možnost se pohybovat venku. Každé zvířátko má prý jinou povahu. „Když k nám přijde nějaký zájemce, zavedeme ho za koťátky a které mu vleze do náruče, s tím zpravidla odejde. Vzájemné sympatie rozhodují,“ upozornila milovnice koček.

V současné době prochází azylový domek rekonstrukcí a nemůže proto přibírat nové svěřence. To však není vždy možné, zrovna v pátek muži zákona přivezli do útulku z Vysokého Mýta tři nedávno narozená koťátka, která v tomhle mrazivém počasí nelze nechat na ulici na pospas osudu. Azylový dům se nyní stará o zhruba deset koťátek vhodných k umístění do nového domova. Celkový počet obyvatel útulku se často mění, pohybuje se kolem šedesáti až sedmdesáti koček. „Máme i několik kočiček stařečků starších deseti let. U nás skončila řada dospělých koček, které se potulovaly po ulici a byly hodně nemocné. Hendikepovaná zvířátka už u nás zpravidla zůstávají,“ dodala na závěr Jarmila Tauberová.

Sdružení „Mňau SOS“ má své vlastní webové stránky, které obsahují i informace, jak lze opuštěných kočkám pomoci. Útulek přivítá finanční i hmotné dary (mj. krmení, potřeby pro kočky), těm, kteří si nemohou vzít kočičku domů, nabízí možnost „adopce na dálku“.