Tradiční vojensko-turistická akce se ale neruší poprvé. V plném rozsahu se nekonala už v předchozích dvou letech. Kvůli koronavirové pandemii.

Jediné, co z Cihelny zůstává, je kulturní část programu, která se bude konat bez účasti vojenského orchestru na Velkém náměstí v Králíkách v pátek 19. srpna. Vystoupí skupiny Ready Kirken a Plazma Rock.

Důvodem, proč členové armády letos do Králík nedorazí, je napjatá geopolitická situace a závazky, které vyplývají z členství v NATO. „V letošním roce Armáda České republiky svou účast na akci zrušila z důvodu vysoké vytíženosti kapacit v souvislosti s plněním úkolů, které vyplývají z aliančních závazků,“ uvedl Jiří Táborský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Dodal, že kapacity armády jsou zejména v oblasti plánování a logistiky velmi vytížené a není možné štěpit síly.

Podívejte se ve fotogalerii na poslední uskutečněný ročník roku 2019:

Na vedení armády reagovalo také město Králíky, které je pořadatelem. „Rozhodli jsme se neuspořádat ukázkovou část akce Cihelna, a to po důkladném zvážení všech finančních i organizačních možností,“ řekl starosta města Václav Kubín.

Tisíce návštěvníků budou chybět

Akce Cihelna do regionu tradičně přiláká tisíce návštěvníků. Pro řadu institucí a podnikatelů se jedná o významnou událost. Takovým případem je například Muzeum československého opevnění v Králíkách.

Naposledy se akce v plném rozsahu konala v roce 2019. Tehdy se do Králík sjelo 320 vojáků a 123 kusů vojenské techniky. V historických ukázkách se pořadatelé zaměřili na osvobozování severní Moravy. Během přehlídky s názvem Svoboda přichází přes Slezsko tehdy vystoupilo přes 350 dobově vystrojených a vyzbrojených herců. Více ZDE

„Pro nás je to pochopitelně zásadní problém. Přijdeme o návštěvníky a klesnou nám příjmy z prodeje suvenýrů,“ popsal ředitel muzea Richard Sicha. Vzápětí ale dodal, že povinnosti armády naprosto respektuje a důvody, které vedly ke zrušení akce, chápe. „Faktem ovšem zůstává, že pro nás to znamená existenční potíže,“ poznamenal.

Zrušené akce lituje také Tomáš Horák ze Šumperska, který Králicko v létě pravidelně navštěvuje.

Polsko, benzinka Orlen. 15. 6. 2022
Ceny benzinu trhají rekordy, jezdit tankovat do Polska se ale už nevyplatí

„Druhou polovinu srpna máme s manželkou pravidelně rezervovanou pro Cihelnu. Máme oba rádi vojenskou historii a techniku. Nedá se ale nic dělat, chápeme, že armáda plní důležitější úkoly než prezentaci techniky pro děti,“ řekl Horák.

Jediné, co z Cihelny zůstává, je kulturní část programu, která se bude konat bez účasti vojenského orchestru na Velkém náměstí v Králíkách v pátek 19. srpna. Vystoupí skupiny Ready Kirken a Plazma Rock.