Zatímco Pardubice už mají velkolepé oslavy stého výročí českého letectví za sebou, necelé dva týdny dělí příznivce létání od airshow, které chystá v rámci oslav zmíněného výročí na své letiště žamberský aeroklub. Letecké dny se už na žamberském letišti staly tradicí. Letošní Airshow 2010 plánované na odpoledne 19. června, nabídne divákům atraktivní program, v němž budou účinkovat nejen členové místního aeroklubu, ale i piloti s letouny z různých koutů republiky.

Program nabitý řadou atrakcí

Připravovaný program by měl návštěvníky nejen pobavit, ale zároveň jim přiblížit činnost sportovních i profesionálních letců a leteckých modelářů. Členové žamberského aeroklubu předvedou průlety motorových i bezmotorových letadel, zajímavý bude jistě i dvojvlek větroňů za turbovrtulovým letounem Z-37 T Turbočmelák. Dalším atraktivním bodem programu má být ukázka hašení požáru letounem An-2 nebo vystoupení letecké skupiny Follow-me, která předvede efektní průlety s legendami českého letectví - čtyřmi letouny Zlín Z-226 Trenér.

Premiéru bude mít na žamberském nebi malý dopravní letoun Piper Meridian, nostalgie a romantika éry dvojplošníků dýchne na návštěvníky s příletem Aera C-104. Svojí účast organizátorům potvrdila i modelářská skupina „Great war flying circus“, která s věrnými maketami strojů z první světové války v měřítku 1:5 předvede poutavou rekonstrukci vzdušných soubojů s pyrotechnickými efekty. Během airshow má také odstartovat model rakety (a přistát na zem na padáku), v samostatném bloku vystoupí vrtulníky Robinson R-22, R-44, Schweizer a Kompress. „Vrcholem odpoledne bude nepochybně špičková letecká akrobacie s kluzákem Swift, kterou předvede mistr Evropy v bezmotorové akrobacii Přemysl Vávra,“ upřesňuje předseda aeroklubu Jan Václavík. Na ploše letiště si budou moci zájemci prohlédnout velké množství letecké techniky včetně většiny letadel předváděných v ukázkách. Dětem budou určeny jízdy na čtyřkolkách a prodej létajících modelů letadel.

Novinky z příprav Airshow 2010 a podrobnosti o chystaném programu jsou zveřejněny na webových stránkách http://airshow.webnode.cz.

Bohatá historie i sportovní úspěchy


Od Kašparova prvního vzletu v Pardubicích letos uplyne sto let. Také žamberský aeroklub se ovšem může pochlubit bohatou historií. Vznikl před více než padesáti lety, na prvopočátku byla parta leteckých nadšenců, která v roce 1946 zahájila stavbu letiště. „Od těch dob až dodnes jsme stále stejné společenství lidí různých profesí, které vzájemně spojuje stejná záliba anebo spíše vášeň a tou je létání,“ říká předseda aeroklubu a dodává: „Věnujeme se jí ve svém volném čase a létáme, kdykoliv nám to počasí dovolí.“

„Pro některé členy byl aeroklub prvním krokem v jejich letecké kariéře dopravních či vojenských pilotů, pro další pak nalezením životního stylu a způsobu, jak aktivně trávit volný čas,“ vzpomíná předseda Aeroklubu Žamberk Jan Václavík. V současnosti se aktivně věnuje létání dvacet šest členů klubu, řada z nich i soutěžně. Co se týká sportovních úspěchů, patří mezi ně například druhé místo Miroslava Štěpána v soutěži historických kluzáků Old Timer Cup nebo 700 km dlouhý let na uzavřené trati z australského města Corowa Miroslava Sklenáře.

„Ve sportovním létání se snažíme podporovat i naše mladé členy, kteří teprve získávají potřebné zkušenosti s leteckým sportem a osvojováním zásad taktiky letů na velké vzdálenosti se připravují se na účast na leteckých soutěžích,“ podotýká Jan Václavík: „Snažíme se rovněž sami organizovat sportovní činnost a tak pořádáme soutěže vlastní, vnitroklubové, ale také slety a soutěže letadel a jejich pilotů z celé republiky. Tím posledním byl zatím slet historických větroňů konaný v roce 2005.“ Nedílnou součástí klubu je i letecká škola, která připravuje budoucí piloty kluzáků. Těm, kteří se rádi na svět podívají z ptačí perspektivy, pak aeroklub nabízí řadu turistických letů.

(rz, daf)