Poslední tři dny má před sebou veřejná sbírka Společně za úsměv, jejíž výtěžek poputuje na konto Nadačního fondu Orlickoústecké nemocnice S námi je tu lépe! Od začátku května zákazníci Konzumu, který sbírku pořádá, prostřednictvím 30korunových kuponů darovali přes 38 tisíc korun na dva projekty: jícnovou echokardiografii a fetální monitor.

Loni touto formou přispěli 58 050 korun na pořízení endoskopické věže pro ORL. Sbírka ve čtvrtek skončí, výtěžek tedy bude výrazně nižší než loni, a to je důvod ještě přispět. Nadační fond sbírá finance na dva potřebné přístroje.

Jícnová echokardiografie, za více než 1,5 milionu, slouží pro ultrazvukové vyšetření srdce. „Přístroj by umožnil vyšetření všech pacientů bez rizika transportu. Současně by toto vyšetření v naší nemocnici zlepšilo možnosti léčby některých nemocí, například fibrilace síní. Nemocnice s možností tohoto vyšetření znamená vyšší kvalitu celkové péče pro nemocné v celém regionu," říká o přínosu přístroje vedoucí lékař kardiologického střediska Vratislav Dědek.

Fetální monitor STAN, v hodnotě 800 tisíc, umožňuje monitorovat EKG ještě nenarozeného plodu. „Pokud se nám podaří vybrat do fondu S námi je tu lépe! potřebný obnos, bude to znamenat výrazné zlepšení péče o rodičky v průběhu porodu a dle zkušeností z jiných oddělení ubude císařských řezů," dodává primář porodnice Aleš Jurčík.

Nadační fond podporují firmy, města, obce i drobní dárci. Ředitel nemocnice Jiří Řezníček oceňuje i veřejnou sbírku Společně za úsměv. „Jsem moc rád, že jsme tuto sbírku spolu s Konzumem mohli uspořádat. Děkuji všem za aktivní přístup k nemocnici. Rád bych připomněl, že v tomto roce správní rada vybrala hned dva projekty a každý může podpořit ten, který je jeho srdci blíže," motivuje veřejnost před koncem sbírky Jiří Řezníček. I když výtěžek sbírky klesá, každá koruna je podle něj důležitá: „Důvodů, proč na kontě sbírky Společně za úsměv je nižší částka než v předcházejících letech, může být více. Možná málo připomínáme, že veškeré vybrané peníze pomohou zlepšit kvalitu zdravotní péče na Orlickoústecku a každá koruna, kterou můžeme použít, je důležitá. Osobně se domnívám, že po třech úspěšně realizovaných projektech Nadační fond S námi je tu lépe! u zákazníků obchodního družstva Konzum tak trochu zevšedněl."