Katastrofické předpoklady odpůrců odstranění hraničních kontrol a vstupu do schengenského prostoru, ke kterému došlo před rokem, se nenaplnily ani v nejmenším.

„Počet nelegálních migrantů dlouhodobě klesá. Cizinecká policie po vstupu do Schengenu nezaznamenala zvýšení trestné činnosti cizinců ani příliv občanů cizí státní příslušnosti, kteří by chtěli na našem území páchat trestnou činnost,“ sdělila včera mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.
Doložila to ostatně čísly. Zatímco v roce 2006 bylo uloženo na východě Čech 591 správních vyhoštění, v dalších letech toto číslo strmě klesalo. V roce 2007 jich bylo 232 a vloni dokonce jen 99.

Razie a šťáry

Po vstupu do Schengenu policisté jen na nelegální migranty už nemohou čekat u hraničních závor, musejí je hledat po celém kraji. Hlídkují především na hlavních tazích do vnitrozemí a pročesávají ubytovny se zahraničními dělníky. Jen vloni cizinecká policie takových šťár provedla 20 569. Z toho jich většina byla na ubytovnách, přes tři tisíce přímo ve firmách.

Inspektoráty cizinecké policie při nich přišly na 664 správní delikty. Uložily pokuty za 471 tisíc korun. „Zrušili jsme kontroly na jedenácti hraničních přechodech a zavedli nové útvary služby ve vnitrozemí,“ řekl Milan Majer, ředitel východočeské cizinecké policie. „Policisté se museli naučit řešit případy, s jakými na hraničních přechodech nepřišli do styku,“ dodal.

Ve východních Čechách žije přes třiatřicet tisíc cizinců s povoleným pobytem, z toho jednadvacet tisíc dlouhodobě. „Největší podíl na skladbě národností mají Ukrajinci, legálně jich tu je 11248. Žije zde 5772 Slováků, 4629 Poláků. Vietnamci jsou s počtem 3494 na čtvrtém místě,“ vypočítala Iva Ježková. Mongolů tu je 1741, Moldavanů přes tisíc.

Dobrovolné návraty

Panují ovšem obavy, že pro mnohé překvapivý pokles problémů s migranty po vstupu do Schengenu je pouze dočasný. Během současné hospodářské krize zahraniční dělníci přišli při propouštění na řadu jako první. Ocitli se na ulici, bez prostředků a bez střechy nad hlavou. Což může být třaskavá kombinace. Mohou proto nově využívat programu tak zvaných Dobrovolných návratů.

„Zaregistrovaný zájemce o návrat do vlasti dostane od našeho státu letenku, dospělý pět set a dítě dvě stě padesát eur na cestu. K tomu má nárok na nouzové ubytování po dobu od registrace do odjezdu z České republiky včetně základní stravy,“ uvedla Ježková.

Projekt se však zatím s velkým ohlasem nesetkal. Ve východních Čechách se o pomoc doposud obrátilo 128 Mongolů, čtyři Ukrajinci a třiadvacet Vietnamců.