Mezi návštěvníky není nouze o cizince a jedním z míst, kam čeští i zahraniční turisté nejčastěji jezdí, je Pastvinská přehrada.

Umí poradit anglicky a německy

Základem dobře fungující turistiky je přítomnost informačních center, která poskytují zájemcům všechny potřebné údaje o možnostech ubytování či dopravy a nabízejí nejrůznější propagační materiály. Sezonní informační centrum najdete ve středu obce u autobusové zastávky, pracuje v něm celkem pět zaměstnanců. Jedním z nich je brigádnice Michala Langrová, která poskytla Deníku některé informace. „Jsem tady teprve druhým rokem, ale mám pocit, že loni bylo na Pastvinách docela plno, přijelo dost lidí. A také dost cizinců, především Poláci a Holanďané. Láká je pochopitelně přehrada a pak také Orlické hory, chodí hodně na Suchý vrch, Boudu, Haničku, do Petrovic a na Zemskou bránu. Hodně se ptají také na opevňovací systém,“ uvedla Michala Langrová.

Informační centrum v Pastvinách vyhledává hodně cizinců, a tak se nabízí otázka, zda nemají jeho pracovníci problém s jazykovou bariérou. Podle Michaly Langrové ani náhodou a dokládá to stručně větou: „Všichni tady na sezonním informačním centru umíme anglicky a německy.“
Jak dopadne letošní léto v Pastvinách, to je teď těžké předpovědět, hlavní roli bude hrát pochopitelně počasí. Ale pokud bude provozovatelům kempů, penzionů, hotelů a restaurací přát, mohou se dočkat vydařené sezony. „O tom nepochybuji, máme co nabídnout. Hlavně aby bylo hezky,“ vyjádřila své přání Michala Langrová.

Kemp provozuje znovu obec

Že už se turistická sezona na Pastvinách rozjela, potvrdil pro Deník Drahomír Jindra, který je místostarostou obce a zároveň má na starost provoz autokempu Šlechtův palouk. Ten se dočkal po patnácti letech jedné významné změny, začala jej opět provozovat obec.

„Naplněnost máme v současnosti okolo sedmdesáti procent, letní restauraci plnou lidí, probíhá zde sportovní víkend a školní výcviky,“ pochvaloval si Drahomír Jindra a pokračoval: „ Voda má teď na Pastvinách jednadvacet stupňů, což je ideální. Od prvního července začíná v kempu fungovat půjčovna loděk, návštěvníci mohou využít zrekonstruovanou letní terasu. Podle údajů, které mám k dispozici, obecně zájem o autokempink klesá, byli bychom rádi, kdyby tomu na Šlechtově palouku bylo opačně a děláme pro to řadu drobných vylepšení. Razantní změny, nové sociální zázemí a rekonstrukci zázemí restaurace ale chystáme až pro příští rok, je třeba naplánovat finanční rozpočet,“ upřesnil ještě Drahomír Jindra.

JAN POKORNÝ