V objektu bývalého zahradnictví nalezl správce konkurzní podstaty, který přijel převzít areál, ampule s nápisy chemických bojových plynů. Na místo ihned vyrazili pracovníci Státního ústavu jaderné bezpečnosti z Příbrami. První informace, že se skutečně jedná o nebezpečné plyny, se ale zřejmě nepotvrdí.

Včera v deset hodin dopoledne přijala policie oznámení o nálezu nebezpečných látek v Udánkách. Jednalo se o kufřík o rozměrech třicet krát čtyřicet centimetrů s ampulemi. „Podle nápisů se mělo jednat o látky sarin, tabun a kyanovodík. Hasiči místo zabezpečili. Přivolali rychlou záchrannou službu. Ta vyšetřila policisty, kteří přišli do styku s kufříkem,“ sdělila Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Odpoledne k objektu dorazili pracovníci specializovaného ústavu z Příbrami. Odvezli ampule k prozkoumání. Zjistí, jestli se jedná o tzv. detekční kufřík, kterým se prokazují tyto nebezpečné látky, nebo o tzv. ostrou verzi s jedovatými látkami. „Odvezli dvě vzorkovnice se skleněnými ampulemi, protože existuje podezření, že se skutečně jedná o chemickou látku. Mluvil jsem s pracovníky, kteří si vzorkovnice převzali, zřejmě jde o náhradní látky,“ dodal Lukáš Faltys z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. S jistotou to budou vědět v nebližších dnech. Areál bývalého zahradnictví je v současné době v konkurzu a probíhá vyklízení budov.

Sarin, tabun a kyanovodík jsou chemické bojové látky. Výroba sarinu je zakázána mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993. Látka působí podle odborníků velice rychle na centrální nervovou soustavu. Prvními příznaky jsou ztížené dýchání, později bolesti hlavy, zvracení, zvýšená nervová dráždivost, záškuby až křeče svalů a pocit strachu. Je smrtelně nebezpečný. Tabun je bezbarvá kapalina s nasládlou ovocnou vůní. Otrava se projevuje zúžením zorniček, snížením ostrosti zraku, ztíženým dýcháním a bolestmi na prsou. Kyanovodík je bezbarvá, lehce těkavá kapalina s intenzivním pachem hořkých mandlí. Je to velmi silný jed, lehčí než vzduch a rychle vyprchá do okolní atmosféry. Toxický účinek spočívá v blokování enzymů tkáňového dýchaní.

Ve svitavském okrese se jedná o první podobný případ. Hasiči ani policie nepamatují, že by někdy nález chemických látek vyšetřovali.

Sarin je bezbarvá kapalina se zápachem po ovoci. Do organismu se dostavuje prakticky okamžitě. Prvními příznaky jsou ztížené dýchání, později bolesti hlavy, zvracení, zvýšená nervová dráždivost, záškuby až křeče svalů, pocit strach a úzkosti.
Tabun je bezbarvá kapalina s mírně nasládlou ovocnou vůní. Otravy se projevují zúžením zorniček, snížením ostrosti zraku, ztíženým dýcháním a bolestmi na prsou. U těžších otrav přibývají křeče, slinění a bolesti hlavy.
Kyanovodík je bezbarvá, lehce těkavá kapalina s intenzivním pachem hořkých mandlí. Je to velmi silný jed, je lehčí než vzduch a rychle vyprchá do okolní atmosféry. Toxický účinek spočívá v blokování enzymů tkáňového dýchání.