O tom, jak se dnes žije v okupovaném ukrajinském městě, se nikomu příliš hovořit nechtělo. Nakonec se se svými pocity reportérovi svěřili tři lidé - radní, důchodkyně a inženýr - a to pod podmínkou anonymity. Bojí se totiž represí ze strany místních úřadů, ve kterých pracují úředníci nasazení Ruskem.

Irina Kalininová. Zraněná těhotná žena po bombardování porodnice v ukrajinském Mariupolu. Lékaři nedokázali zachránit dítě, ani ji.
Její fotka obletěla svět. Manžel těhotné ženy z Mariupolu teď popsal celý příběh

Všichni tři se ve svých výpovědích shodli, že ve městě pokračuje masivní kampaň, kterou se Rusové snaží získat srdce a mysl obyvatel Mariupolu. Rusové chtějí obnovit město, které svým dlouhým několikaměsíčním obléháním zničili k nepoznání, a udělat ho ryze ruským.

Podle odhadu Organizace spojených národů (OSN) bylo zničeno nebo poškozeno 90 procent obytných budov. V důsledku neúnavného ostřelování také zahynulo více než dvacet tisíc lidí. Nyní Ruskem dosazení úředníci tvrdí, že ve městě žije kolem 300 tisíc obyvatel.

Masivní kampaň 

Právě kvůli obnově města zaplavili Mariupol stavební dělníci nejenom z celého Ruska, ale také ze střední Asie. V zničeném městě se tak objevily nové budovy, a dokonce i celá nová čtvrť tvořená desítkou bytových domů. Dostala jméno po řece Něvě, na níž stojí domovské město ruského prezidenta Vladimira Putina Petrohrad. Druhé největší město Ruska má údajně celou rekonstrukci platit.  

„Píše se to na autobusu, Petrohrad a Mariupol jsou partnerská města. Všude jsou hesla, že jsme teď součástí Ruska,“ řekla důchodkyně Maria reportérovi BBC a dodala, že po začátku okupace žije ve strachu z toho, co bude dál.

Rekonstruují se i relativně nepoškozené domy, byly také obnoveny dodávky elektřiny, tekoucí vody a tepla. Po městě jezdí autobusy a otevírají se nemocnice či školy. V okupovaných oblastech zavedlo Rusko vlastní učební osnovy v ruském jazyce, což některým dětem ztěžuje návrat do vzdělávacího systému.

Pasy, na které se stojí fronty

Dalším způsobem, jak si chce Rusko získat mariupolské občany, je vyvíjení tlaku na nákup ruských pasů. Pokud si lidé chtějí najít oficiální zaměstnání, hlavně ve veřejném sektoru a vládních agenturách, musí je mít. Umožňují taky cestovat do Ruska bez kontrol.

„Takže záměrně vytvořili situaci, kdy máte problémy, pokud máte ukrajinské doklady. Musíte se vypořádat s byrokracií, musíte čekat. Na druhou stranu, když si pořídíte ruský pas, tak tím vaše problémy končí,“ uvedl radní Mariupolu Ivan. V obchodech se dá taky platit jen ruským rublem. 

Ukrajinská armáda během přesunu svého oddílu. Ilustrační fotografie
Jaké to je za zdmi vězeňského tábora na Ukrajině? Denní dril i povinná televize

Důchodci nyní v Mariupolu pobírají dva důchody - ruský a ukrajinský. I proto se na ruské pasy stojí velké fronty, mnozí důchodce si totiž myslí, že je v budoucnu budou potřebovat, aby mohli dále pobírat ruské peníze.

Skrývání zločinů a propaganda

Někteří jsou spokojeni, jiní podezřívaví. Ukrajinský novinář Denys Kazanskij si například myslí, že nové byty Rusko staví proto, aby odvedlo pozornost od válečné zkázy. „Jestliže zničili deset nemocnic a pak jednu znovu postavili, to není rekonstrukce. Můžete se radovat z obnovené školy, jak chcete, ale co uděláte s tisíci lidí, které Rusko zabilo?“ řekl novinář s tím, že je už není možné přivést zpět.

Zdroj: Youtube

Portál BBC rovněž doplňuje, že své zločiny kromě „rekonstrukce“ města se Rusko snažilo skrýt také zničením známého divadla. Než Rusko napadlo Ukrajinu, tak bylo právě divadlo ústředním bodem městského života. Po invazi v něm lidé hledali útočiště. Známým symbolem se stal nápis „děti“ v ruštině, který se objevil před divadlem v době, kdy Rusové ostřelovali město. Při bombardování pak v divadle zemřelo kolem 600 lidí.

I média nyní v Mariupolu podporují proruskou agendu. „Je mi zle ze vší té propagandy v novinách. Začali ji publikovat od prvního dne. Cítím se teď ve svém vlastním městě nepatřičně. Lidé jsou jiní, moje město mi teď připadá jiné,“ řekl novináři inženýr Jurij.

Ukrajinské děti během válečného konfliktu. Ilustrační snímek
Ztratil rodiče, jedl své hračky. Osiřelý chlapec z Mariupolu našel novou naději

Ani městský radní se ve svém městě necítí moc dobře, je pro něj těžké být proukrajinským v silně proruském prostředí. „Ukrajina bohužel ztrácí srdce a mysl lidí v Mariupolu,“ uvedl.

Mariupol je přístav na pobřeží Azovského moře, který se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti. Obléhání začalo 24. února 2022, trvalo do 20. května a skončilo vítězstvím Ruska. Všechny ukrajinské jednotky, které ve městě zůstaly, se v železárnách a ocelárnách Azovstalu vzdaly a ukončily boje. Poté město ovládla Doněcká lidová republika podporovaná okupačními ruskými jednotkami. Od prosince 2022 zůstává město pod přímou ruskou kontrolou.