Jen pár dní po začátku invaze na Ukrajinu Rusové ohlásili, že se jim podařilo zcela obsadit Melitopol, město ležící na jihovýchodě země. Přestože guvernér Záporožské oblasti i britské zpravodajské služby tvrdili opak a ve městě stále ještě docházelo ke střetům mezi stranami, nad administrativními budovami ruská armáda už začátkem minulého týdne vyvěsila ruské vlajky.

Tento pátek pak ukrajinský prezident světu poprvé oznámil, že Rusové zřejmě unesli starostu Melitopolu, který se odmítal s vojáky Vladimira Putina domluvit po dobrém. „Únos Ivana Fedorova je válečným zločinem proti demokracii. Ujišťuji vás, že 100 procent lidí ve všech demokratických zemích o tom bude vědět a činy ruských okupantů budou ztotožňovány s činy teroristů z ISIS,“ hřímal Zelenskyj.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka starostu unesla desetičlenná skupina, a to poté, co s Rusy na správě okupovaného města odmítl spolupracovat. Únos mají dokazovat záběry z bezpečnostní kamery před melitopolskou radnicí. Skupina vojáků na nich vede ulicí osobu se zakrytou hlavou. „Při únosu mu dali plastový pytel přes hlavu,“ uvedl Heraščenko.

Zda jde ve videu skutečně o melitopolského starostu, není možné ověřit. Fedorov se nicméně od pátečního dne na veřejnosti neobjevil.

Chvíli panovaly také obavy o to, zda je pohřešovaný starosta ještě naživu. Zelenskyj během víkendu prohlásil, že Fedorov podle jeho informací žije, ale že jej Rusové mučí, aby jej přiměli ke spolupráci. Moskva se k nařčením dosud nevyjádřila.

Nová starostka

Úřady ukrajinské Záporožské oblasti, kam Melitopol patří, nicméně oznámily, že Rusové mezitím do čela města dosadili členku městské rady Halynu Danylčenkovou. Ta v rozhovoru s místní televizí řekla, že jejím hlavním úkolem bude 'zavést opatření, která vrátí město do normální situace'.

Obyvatelé Kyjeva pomáhají kopat zákopy a stavět barikády. Město se připravuje na ruský útok
Ukrajina brzy očekává vylodění Rusů u Oděsy, prohlásil šéf bezpečnostní rady

„V Melitopolu jsou stále lidé, kteří se snaží o destabilizaci. Žádám vás, abyste vzali rozum do hrsti a neustupovali těmto provokacím. Apeluji na zástupce volené lidem na všech úrovních. Jelikož jste byli zvoleni, je vaší povinností starat se o dobro občanů," řekla. K řešení problémů v Melitopolu a jeho okolí navrhla vytvořit 'vybraný lidový výbor'.

Ruští vojáci se už od počátku invaze v Melitopolu setkávají s odporem místních, kteří chodí demonstrovat prakticky každý den. Na okupanty pokřikují, lehají si na silnici před vojenská vozidla a procházejí městem s ukrajinskými vlajkami. Do ulic přitom vyšli protestovat také o tomto víkendu.

V centru města se podle běloruské Nexty shromáždily tisíce lidí a požadovaly okamžité propuštění zajatého Fedorova. Na místě se objevovaly výpadky sítě, o nichž polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že se jimi Rusové zřejmě snaží bránit demonstrantům v komunikaci. Okupanti měli vzápětí zatknout také organizátorku protestů.

Putinova vojska se nyní pohybují po městě ve vojenských vozidlech a podle některých zdrojů v okupované oblasti vyhlásili zákaz vycházení. 'Striktně potrestány' podle nich budou také jakékoliv nelegální protesty.

Fedorov k dnešnímu dni zřejmě není jediným Rusy uneseným starostou. Podle informací The Kyiv Independent či serveru Ukrajinska Pravda zatkli okupanti také starostu města Dniprorudne Jevhena Matvejeva. Ten údajně taktéž odmítl s ruskou armádou spolupracovat. Zprávu potvrdil guvernér Záporožské oblasti Oleksandr Starukh. „Válečné zločiny ruské strany začínají být systematické," podotkl Starukh. 

Zdroj: DeníkMěsto Dniprorudne s přibližně dvaceti tisíci obyvateli leží na levém břehu Kachovské přehrady na Dněpru, zhruba 54 kilometrů jižně od Záporoží. Melitopol, který má zhruba 150 tisíc obyvatel, leží na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem.

Rusko chce v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o pseudoreferendu.