Vážné onemocnění lékaři u Bašty objevili jen několik měsíců poté, co neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Poslanec byl následně hospitalizován a v červenci loňského roku mu byla nasazena chemoterapeutická léčba. V nemocnici strávil téměř celý rok.

Zákeřné nemoci Bašta podlehl v noci z neděle na pondělí. „Odešel člověk pevných zásad a jeden z posledních aktivních politiků předlistopadového disentu. Hodný, slušný a noblesní člověk, který toho pro SPD, Českou republiku i její občany mnoho udělal. Čest jeho památce,“ uvedla mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Jaroslav Bašta pohledem redaktorky Kateřiny Perknerové:

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta. Byl disident i Zemanův a Okamurův muž

Bývalý prezident Miloš Zeman na sociálních sítích uvedl, že si Jaroslava Bašty „vždy velmi vážil jako naprosto čestného člověka“. „Je mi moc líto, že už není mezi námi,“ napsal.

„Byl nezapomenutelným prvkem naší politické scény, byl svůj, byl originální, držel si svůj tón, držel si svá témata. Myslím, že byl teď velmi nespravedlivě atakován o tom, že v posledních dnech nedochází do Poslanecké sněmovny, to si myslím nezasloužil,“ řekl na dnešní tiskové konferenci exprezident Václav Klaus.

Náhradník do Sněmovny

V Poslanecké sněmovně zesnulého Jaroslava Baštu pravděpodobně nahradí správní ředitel chvaletické elektrárny Marcel Dlask. Ten by v poslední volební kampani výraznou tváří SPD v Pardubickém kraji.

Od Charty 77 k SPD

V minulosti patřil Bašta k předním politikům sociální demokracie. Ze strany odešel v březnu 2019, ve stejném roce vstoupil do hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), za které neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu a jehož se na podzim 2020 stal předsedou. V roce 2021 vstoupil do SPD.

Proč se Bašta stal poslancem právě za Okamurovu SPD? Podle jeho vlastních slov třeba proto, že Česká republika přichází členstvím v Evropské unii o suverenitu. Ostře se také vymezoval proti přijetí novely volebního zákona.

Připomeňte si rozhovor Deníku s Jaroslavem Baštou:

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.
Vladimir Putin ví, že platí jen zákon síly, říká bývalý ministr Jaroslav Bašta

„V okamžiku jejího odsouhlasení už navždy budeme volit tuto koalici. Když se podíváte na mechanismus korespondenční volby, jak se projevil v USA, Rakousku a naposledy v Německu, tak nejdříve odvolí lidé prezenčně. Výsledky se sečtou a pak začnou chodit korespondenční hlasy, které to zvrátí. V USA to jednoznačně fungovalo tak, že do ghett chodili aktivisté, kteří lidem pomáhali vyplňovat volební lístky,“ uvedl.

Kandidát na prezidenta byl také přesvědčen, že válka na Ukrajině by měla skončit co nejdříve, a to i za cenu územních ústupků ze strany Kyjeva.

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Zdroj: Deník/Zbyněk PecákJaroslav Bašta se narodil 15. května 1948 v Plzni. Vystudoval historickou archeologii na Filozofické fakultě UK. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 odsouzen na 2,5 roku. Byl ženatý, jeho manželka Dara Baštová je archeoložka.Bašta vystudoval archeologii, ale po srpnové okupaci se musel živit jako dělník. Podepsal Chartu 77 a byl dva a půl roku v komunistickém vězení. Po listopadu 1989 zakládal zpravodajské služby demokratického státu, byl ministrem ve vládě Miloše Zemana, kde měl na starost akci Čisté ruce.

Posléze působil jako velvyslanec v Kyjevě a Moskvě. V rozhovoru pro Deník uvedl, že Rusko nemá k útoku na Ukrajinu žádný důvod. Po agresi přiznal, že se mýlil.