Celní řízení při zmiňovaných transakcích proběhlo na Slovensku. Podle EPPO hodnota zboží byla záměrně podhodnocena a zásilky byly vykazovány v režimu tranzitu, což vedlo ke snížení celních poplatků a k osvobození zboží od platby daně z přidané hodnoty (DPH). Zboží nakonec skončilo na jiném místě, než bylo oznámeno. Únik na DPH vyčíslil EPPO na zhruba 30 milionů eur (734 milionů korun) a únik na clu na dalších asi 18 milionů eur (440 milionů korun).

Slovenská finanční správa uvedla, že pracovníci jejího kriminálního úřadu vykonali v případu razie, při kterých zajistili listiny a další údaje v souvislosti s podezřelými celními řízeními. Dodala, že do mezinárodní akce se zapojily i jiné členské státy EU.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) přijal 13. ledna 2022 v Praze předsedu Evropské rady Charlese Michela
Fiala jednal se šéfem Evropské rady: ČR nechce být moderátorem mezi EU a Maďary

Slovenská vláda loni v prosinci rozhodla, že do rozpočtu EU země uhradí přes 277 milionů eur (6,8 miliardy korun) za údajný výpadek výnosu z cla v souvislosti s dovozem podhodnoceného čínského textilu a obuvi v letech 2012 až 2019. Samotnou výši zmíněného výpadku ale kabinet premiéra Eduarda Hegera nadále zpochybňuje. Clo za dovážené zboží do EU je příjmem společného unijního rozpočtu. Evropská komise v souvislosti s dovozem zboží z Číny požaduje peníze i po jiných členských státech EU včetně Česka.