Při namátkové kontrole na dálnici D1 z Brna do Prahy objevili nedávno celníci v igelitkách jeden milion eur. Cizince, kteří takto převáželi přes naše území peníze pocházející z nelegální migrace, odhalili speciálně vycvičení psi. Jemný čich těchto zvířat je velkou zbraní celníků obzvlášť nyní, kdy je pašeráctví na vzestupu v souvislostis válečným konfliktem na Ukrajině.

Neuvědomují si to jen čeští celníci, ale i zahraniční ochránci hranic, kteří se na konci listopadu sjeli do Heřmanic na Liberecku, kde si vyměňovali zkušenosti z cvičení psů zaměřených na vyhledávání peněz. Celkem se tam sešlo pětadvacet týmů z jedenácti evropských zemí.

Předvánoční nápor zažívá Česká pošta každoročně. U zásilek ze zemí mimo EU musí zákazník uhradit také clo
Jak ušetřit za dárky ze zahraničí? Neplatit za celní řízení dopravci

„Současná mezinárodní situace může za to, že pašeráci přes hranice převážejí velké objemy hotovosti. Ta pak slouží k proplácení dalších nezákonných aktivit. I proto jsme se rozhodli uspořádat toto cvičení, kde porovnáváme, zda jsou psi schopni rozeznat různé druhy bankovek. A to od českých korun přes izraelské šekely až po libry, dolary nebo eura,“ uvedl před výcvikovým centrem celnických psů ředitel odboru dohledu Celní správy Petr Müller.

Za poslední čtyři roky pomohli speciálně vycvičení psi odhalit na našem území bankovky v přepočtu za 54 milionů korun. Limit na vývoz peněz přes hranice je stanoven na deset tisíc eur za rok a osobu. Tedy v přepočtu přibližně necelých čtvrt milionu korun.

Mezi pašeráky jsou nejoblíbenější dolary a eura, což potvrdila Olivia Sanduleac z moldavské celní správy. Moldávie, která sousedí s Ukrajinou, čelí dnes a denně přílivu migrantů. „Válka na Ukrajině vše změnila a lidé přes naše území prchají do dalších států. Zatím největší suma, kterou jsme odhalili, bylo půl druhého milionu eur,“ řekla žena, která u moldavských celníků slouží se psem jako jediná.

Vůně barvy

U českých celníků pomáhají s vyhledáním bankovek čtyři speciálně vycvičení psi. Nejsou však nasazeni přímo na hranicích, ale svoji práci vykonávají hlavně na letišti nebo ve skladech České pošty, kde prohledávají balíky.

Výcviku v Heřmanicích se zúčastnila i česká instruktorka Nicol Hladíková. Podle ní je složitější vycvičit psa na zachycení drog než právě na vyhledávání bankovek. „Psům zkrátka tiskařská barva voní a mají ji raději než jiné pachy. U drog to je složitější, neboť speciálně vycvičený pes se musí naučit zhruba osm druhů omamných látek,“ uvedla instruktorka.

Záchrana z lanovky v Peci pod Sněžkou, 21. 11. 2022
Cvičná záchrana z uvízlé lanovky na Sněžku: Za deset vteřin byli lidé dole

Samotný výcvik, a to nejen při hledání drog, peněz, ale i tabáku, lihu či zbraní, trvá přibližně tři a půl měsíce.

U psů sloužících celníkům nezáleží na pohlaví. „Na vyhledávání jsou dobré jak feny, tak i psi. Není u nich rozdíl. Důležité jsou vždy povahové vlastnosti,“ dodala Hladíková.

U celních psů, kterých je kolem osmdesáti, nezáleží ani na rase. Nejvíce jsou sice rozšířena plemena belgických a německých ovčáků, ale ve službě jsou také teriéři či kříženci. „Máme tu i několik psů z útulku,“ dodala instruktorka.