8. červenec: Apokalypsa v Troubkách

Dosud jsou symbolem tragických povodní roku 1997. Když hodinky odkrajují první minuty úterý 8. července 1997, mají za sebou obyvatelé Moravy a Slezska už tři náročné dny boje s divokým živlem. Tisíce lidí jsou bez střechy nad hlavou, v terénu jsou stovky hasičů, policistů, záchranářů i vojáků, ve vzduchu na dvě desítky vrtulníků. V oblasti zasažené vodou spí málokdo. A to ještě lidé netuší, že rozbouřený živel si mezitím připsal na konto další oběti. V noci ze 7. na 8. července totiž povodeň téměř vymazala z mapy obec Troubky.

Tma, křik a čekání na střeše

Lidé v Troubkách v noci na 8. července netuší, jaká pohroma se na ně řítí. Varování přichází pozdě v noci, a nikdo tak na katastrofu není připraven. Jak připomíná web obce, voda přináší výpadek elektřiny, i telefonického spojení. Obyvatelé obce jsou tak necháni napospas živlu. 

Symbolem ničivých povodní před čtvrt stoletím se stala obec Troubky nad Bečvou
Ničivá povodeň v roce 1997 v Troubkách: záchrana přišla i ze vzduchu

Ten vesnici zaplavuje kolem půl jedenácté večer 7. července. Voda okamžitě strhává kolem dvě stě stavení. O přežití či nepřežití jejich obyvatel rozhodují sekundy. V celé vesnici je tma, a je slyšet vyděšený křik. „Když jsme se podívali vikýřkem, začalo to tak zvláštně šustit. Vyhlédla jsem z okna a spadl jeden dům. A pak druhý a třetí. Ten zvláštní zvuk si dodnes pamatuji,“ řekla Deníku před pěti lety Jana Brázdová, která přišla při ničivých záplavách o oba své rodiče.

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: DeníkKromě jejích rodičů umírá v noci ještě dalších šest lidí, další žena pak o něco později na následky podchlazení v nemocnici. Přeživší jsou na střechách svých domů, a musí sledovat jejich zkázu a smrt svých hospodářských zvířat. O apokalypse v Troubkách ale v noci ještě ale skoro nikdo vzhledem k přerušenému spojení neví. Záchrana lidí je chaotická. 

Záchrana na laně

Celá hrůza se jasně ukazuje v úterý 8. července ráno, kdy s rozedněním začíná záchranná akce. Pohled z vrtulníku na zcela zatopenou obec, kterou zaplavila voda z rozvodněné Bečvy, je děsivý. 

Kolem půl osmé ráno prolétá nad Troubkami vrtulník se členy již neexistující Okresní povodňové komise v Přerově, a potvrzuje, že Troubka jsou pod vodou. Rozbíhá se mohutná záchranná akce. Unavené a vyděšené lidi ze střechu musejí vzhledem k neexistenci jiného přístupu zachraňovat vrtulníky na laně.

Deník získal dosud nepublikované letecké snímky Troubek z 8. července 1997. Jejich autorem je člen tehdejší Okresní povodňové komise v Přerově:

Letecké snímky zaplavených Troubek, 8. července 1997.Letecké snímky zaplavených Troubek, 8. července 1997.Zdroj: Okresní povodňová komise v Přerově

Voda se řítí dál

Troubky děsí v okamžiku zveřejnění prvních záběrů z obce, celou republiku. Povodeň ale řádí i na jiných místech. Vlaky na Moravě kvůli ní už stojí, mnohde se nedá projít autem. Toky kulminují a dosahují rekordních průtoků.

Voda je vylitá mezi Citovem, Přerovem a Kroměříží, na Bruntálsku jsou zaplavené téměř tři čtvrtiny obcí, na Jesenicku desítky měst a obcí. Povodeň už je i v Olomouci, ve Veselí nad Moravou, a záplavy zaznamenávají i ve Východních Čechách, například v Ústí nad Orlicí. „Zaplavením Olomouce je byla odříznuta jediná přístupová komunikace do severní části Moravy a Slezska. Postupně byl ve všech okresech severní Moravy vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity,“ připomíná web Hasičského záchranného sboru

Ve vrtulníku se nad zatopené oblasti v úterý 8. června vydávají tehdejší prezident Václav Havel a premiér Václav Klaus. Vláda přiděluje postiženým oblastem finanční pomoc. 

Dobrou zprávou sice je, že v úterý 8. července postupně začínají ustupovat srážky, lidé v postižených oblastech ale mají obavy před druhou vlnou povodní. 

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni:

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci
Při povodních v roce 1997 velká voda zaplavila i centrum Přerova. V nejkritičtějších chvílích dosahovala voda výšku i dva metry.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 7. července a záplavy si vyžádaly první oběti