10. červenec: Apokalypsa v Otrokovicích

Trend počasí z předchozích dnů pokračuje. Ve čtvrtek 10. července už neprší. „Na severu Moravy a ve východních Čechách se lidé vrací domů,“ uvádí web Povodně 97. I když, domů… Mnozí nacházejí místo svých obydlí pouze trosky. Nyní je čeká odklízení a úmorná práce na znovuvybudování si životů. Stovky lidí nemají střechu nad hlavou vůbec a zůstávají v evakuačních centrech - třeba tělocvičnách škol.

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: DeníkKrušné chvíle zažívají lidé žijící na dolním toku Moravy - na jihu Moravy, na Slovácku. To, co dosud sledovali jen v novinách a televizi, se nyní žene na ně. Symbolem zkázy 10. července se tentokrát stávají Otrokovice na Zlínsku. Byť bylo před jejich zatopením tentokrát vydáno varování relativně včas, ještě večer předtím ho nikdo nebere příliš vážně. Je to ale chyba, v noci se totiž u města protrhává hráz. „Před čtvrtou hodinou ranní je situace natolik vážná, že začíná nekompromisní evakuace osob,“ stojí v knize Svědectví o potopě 1997.

Voda tryskající z kanálů

Zasažena povodní je například také obec Tlumačov na Zlínsku. „Na vlastní oči jsem viděl, jak z kanálů tryská voda, vytváří gejzír a rozlévá se do lokality Metlov," zavzpomínal před několika lety pro Zlínský deník na děsivé chvíle Antonín Jonášek, který v obci v době záplav působil jako zastupitel. 

Jak uvádí web Povodně 97, velkou vodou je 10. července 1997 zasaženo 23 okresů. Vláda rozhoduje, že každému z nich dá 13 milionů korun. V kritické chvíli spolupracují premiér Václav Klaus, předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman i předseda Senátu Petr Pithart.

Nadále pokračuje také solidarita lidí, a zároveň problémy s rabováním.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni:

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci
Při povodních v roce 1997 velká voda zaplavila i centrum Přerova. V nejkritičtějších chvílích dosahovala voda výšku i dva metry.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 7. července a záplavy si vyžádaly první oběti
Letecký pohled na zaplavené Troubky při povodni v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 8. července a voda smetla Troubky
Olomouc, 9. července 1997
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 9. července a voda odřízla od světa Olomouc