Chytrý mobilní telefon připojený neustále na internet se stal pro většinu Čechů naprostou samozřejmostí. Lze na něm vyřídit spoustu pracovních záležitostí i při cestě hromadnou dopravou. Nově bude možné také snadněji komunikovat se státem a úřady.

Jaké máte zkušenosti s prokazováním se přes mobil? Stačilo to policistům, nebo požadovali papírové doklady? Napište autorovi na miroslav.elsnic@denik.cz

Zatímco v současné době je nutné spouštět Portál občana, díky kterému lze vyřešit služby státu online, přes webový prohlížeč, brzy postačí kliknout prstem na ikonu na displeji chytrého mobilního telefonu.

Aplikaci s názvem Gov.cz si lidé budou moci stáhnout od úterý 16. dubna. Novinka nabídne stejné funkce jako současný Portál občana spuštěný přes webový prohlížeč. Navíc upozorní třeba na blížící se konec platnosti dokladů.

Od letošního dubna nemusí řidiči předkládat už žádné fyzické doklady. Přečtěte si více v Deníku:

Ještě v minulém roce hrozila řidičům pokuta dva tisíce korun, pokud při jízdě neměli u sebe řidičský průkaz. Taková povinnost, stejně jako vození malého techničáku, od ledna odpadla. Ilustrační snímek
Policie si pospíšila. Při silniční kontrole už stačí řidičům jen chytrý mobil

Fungovat by měla podobně jako aplikace internetového bankovnictví. „Díky mobilní aplikaci bude možné si nechat zasílat notifikace do systému. Pokud vám přijde datová zpráva a nebo vám stát bude chtít sdělit podstatnou informaci, zobrazí se,“ přiblížil ředitel Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd.

Úspěšný portál občana

• Počet uživatelů Portálu občana díky změně uživatelského prostředí a novým aplikacím roste.

• Od konce roku 2022 se téměř ztrojnásobil.

• Tehdy jej využívalo cirka čtyři sta tisíc uživatelů, ke konci letošního března to bylo 1,25 milionu uživatelů.

Snadnější má být i práce s datovými zprávami. Systém bude připomínat běžnou mailovou schránku. „Ještě před cirka pěti lety byly prioritou webové prohlížeče, dnes uživatelé preferují aplikace,“ doplnil Mesršmíd.

Aplikace bude zdarma ke stažení v obchodech Google Play či App Store. Ovšem pozor. V nabídce už stejnojmenná apka existuje. Nenabízí ale stejné funkce jako Portál občana. Většinou pouze odkazuje na klasický webový portál. „Pracovat s ní rozhodně nechcete. Nová aplikace Portálu občana bude uživatelsky přívětivá a bude umět i právě notifikace,“ sdělil před časem vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. Nová verze po vydání nahradí tu starou a v obchodech zůstane jedna s názvem Gov.cz.

POZOR na dezinformace, které se šíří o občanských průkazech v mobilu:

Mobilní aplikace eDoklady
Když s občankou v mobilu ztratíte mobil, jste v háji, straší lháři. Je to jinak

Zda se objeví podobné technické problémy jako při spuštění aplikace eDoklady a dojde k posílení kapacit pro řešení problémů Digitální a informační agentura Deníku nesdělila. Oficiálně novinku představí v příštím týdnu.

Další novinka

Nejpozději od začátku července by měl být v zákoně ukotven Registr zastupování. Díky němu budou moci lidé a firmy udělovat digitální plnou moc.

„Doposud bylo při zastupování v úředních jednáních potřeba vždy fyzicky předložit plnou moc a v některých případech i úředně ověřenou, která doložila právo jednat za někoho jiného. To by měl Registr zastupování změnit. Registr zastupování umožní využívat v podstatě digitální plnou moc,“ vysvětlil na svém blogu Ondřej Preuss z advokátní kanceláře Dostupný advokát.

Digitální totožnost přináší řadu výhod:

Klasická občanský průkaz by Češi měli mít nadále u sebe, i když budou mít nahranou občanku v mobilu. Mohou totiž nastat případy, kdy s elektronickou verzí lidé neuspějí. Jaké to jsou? Vše se dičtete v článku.
Občanka v mobilu začíná fungovat: Neobstojí všude, stále bude nutná i kartička

Vystavit digitální plnou moc bude možné v Portálu občana. Uživatel si přitom vybare z několika předpřipravených formulářů. Plná moc se poté uloží do centrálního registru, kam budou mít přístup další úřady. V registru zůstane plná moc uložena do jejího odvolání, nebo konce platnosti.