Na stejnou SMS zprávu zareagoval například muž z Českobudějovicka. „Tvářila se jako zpráva od ministerstva práce a sociálních věcí, žádná taková výzva však neexistuje a není pravdivá. V textu zprávy, kterou obdržel, vyplnil své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a tak poskytl neznámému pachateli cestu ke svému bankovnímu účtu,“ přiblížila Lenka Krausová z jihočeského policejního ředitelství. Muž podle ní rázem přišel o bezmála 60 tisíc korun.
Falšování webových stránek ministerstva práce a sociálních věcí je mezi podvodníky oblíbené. Úřad vyplácí dávky a zloději počítají s tím, že si zde svoji oběť najdou. Na to nedávno upozornil i šéf ministerstva Marian Jurečka.
„Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu. Vždy je proto třeba důkladně zkontrolovat, na jakých webech se lidé pohybují,“ uvedl lidovecký ministr.
V některých případech se jedná o věrné napodobeniny oficiálních stránek. Rozeznat je ale lze podle domény. Oficiální stránky ministerstva používají doménu www.mpsv.cz, zatímco ty falešné například mqsv.online, mpsv-cz.cz a další podobné zkomoleniny.
Nejedná se přitom o nový podvod. Už loni v létě na něj upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. „Kampaň byla poprvé zachycena na začátku srpna a opakuje se v několika vlnách s neustálou obměnou používaných domén,“ přiblížil úřad. Doporučil přitom lidem, aby věnovali zvýšenou pozornost příchozím zprávám.
Osvědčená technika
Podvodníci při podobných útocích používají osvědčenou techniku zvanou phishing nebo smishing. „Využívá chyb lidského faktoru, který jedná mnohdy na základě podnětů a ne racionálního uvažování,“ přiblížil odborník na kybernetickou bezpečnost společnosti BDO Martin Hořický.
Kromě webů státní správy podvodníci často napodobují i internetové stránky bank. Podle společnosti ESET, která se věnuje kybernetické bezpečnosti, byli Češi vystaveni intenzivním phishingovým útokům v závěru minulého roku.
Omezit podobné útoky si vzal za cíl pirátský místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš, který nedávno navrhl převedení webů státní správy pod jednotnou doménu gov.cz. Zároveň by internetové stránky jednotlivých úřadu měly mít shodnou vizuální podobu. Opatření mají phishingové útoky vyloučit. „I když lze webové stránky ministerstev na internetu dohledat, dosud se občan nemohl spolehnout, že se za každých okolností nachází na oficiálních stránkách úřadu,“ vysvětlil Bartošův úřad.
Kdy k plánovanému kroku ale dojde, zatím není jasné. Za posledních dvacet let se totiž jedná o třetí pokus domény sloučit. Přitom podle odborníků se jedná o správné opatření, které mělo nastat už dávno.