Co najdete na záznamu debaty s premiérem Petrem Fialou:

  • Migrační pakt. Proč Česko hlasovalo proti
  • Cesta do Washingtonu
  • Plánované setkání s Joem Bidenem a témata k diskuzi
  • Pomoc Ukrajině a možné řešení situace
  • Důchodová reforma

„Pokud Kongres Ukrajině nepomůže, Ukrajina válku prohraje,“ vyjádřil se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na videokonferenci se zástupci platformy United24.

Otázka týdne: Měli by si lidé spořit na důchod víc sami a méně spoléhat na stát? Vyjádřit svůj názor můžete v anketě na konci článku.

Schválení částky ve výši 60 miliard dolarů už několik měsíců blokuje republikánské vedení Sněmovny reprezentantů. Oba státníci se pravděpodobně budou bavit i o tom, jak postupovat v případě, že Ukrajinci budou na bojišti prohrávat.

Hlavním tématem premiérské debaty Deníku ale bude důchodová reforma. Čtenáři v anketě Deníku dali jasně najevo, že plně spoléhají na průběžný pilíř, z něhož se i nyní financuje naprostá většina penzí. Jen necelých třicet procent respondentů soudí, že lidé by měli spoléhat méně na stát a více se sami starat o zabezpečení ve stáří.

Co všechno změní důchodová reforma? Odpovídáme na nejčastější dotazy:

Důchodci. Ilustrační foto
Důchodová reforma: Co se změní, jak porostou penze, proč zmizí výchovné

S tím ale vládní návrh důchodové reformy nepočítá. Důraz klade na věk dožití (člověk by měl být v penzi průměrně 21,5 roku) a vyšší věkovou hranici pro odchod na odpočinek. Tak se bude snažit stlačit schodek důchodového pojištění, který loni činil rekordních 72,8 miliardy korun. Výdaje na penze činily loni přes 692 miliard korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se vyplatilo o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články najdete pohromadě ZDE.

Nepomohl by systému vznik státem garantovaného investičního fondu, jak navrhuje hnutí ANO? V něm by si lidé mohli šetřit na penzi a zároveň podpořit významné stavby typu nových jaderných bloků nebo vysokorychlostních tratí.


Nahrává se anketa ...