1/5

close Ilustrační snímek info Zdroj: Shutterstock zoom_in Ilustrační snímek

Podle posledního návrhu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by měl zákoník práce od příštího roku umožnit nemocničním lékařům 24hodinové směny. Na zvýšení odměňování zdravotníků by nemocnice dostaly 6,8 miliard korun.

Z pohledu Sdružení mladých lékařů České lékařské komory je to nepřijatelné. Téměř pět tisíc z necelých třiadvaceti tisíc nemocničních doktorů proto vypovědělo přesčasy na prosinec. Požadují jak snížení množství přesčasů, tak zvýšení výdělků za ně. 

Někteří kvůli podmínkám v Česku odcházejí pracovat do zahraničí. „V Německu je to s přesčasy významně lepší. Jsou mnohem více na dobrovolné bázi, nikdo nikoho nenutí pracovat víc, než na kolik se cítí. V Česku mi vadí i přeplněné lékařské fakulty a nedostatek praktické výuky, kdy na jednoho učitelé připadá i dvacet studentů,“ říká devětadvacetiletý internista Jakub Kovář působící v jedné z nemocnic v německém Sasku.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka by systémovým řešením vedle nápravy mzdové situace mladých lékařů měla být i redukce počtu nemocnic a restrukturalizace lůžkové péče s důslednou dělbou činností. „Některé malé nemocnice by se orientovaly na následnou péči, vysoce specializovaná péče by naopak byla koncentrována do center,“ reaguje.

Deník proto oslovil lékaře působící v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, aby přiblížili, jak vypadají jejich pracovní dny.

loading
arrow_left Předchozí
1/5
Další arrow_right