Podle České národní banky (ČNB) patří bankovky s touto hodnotou mezi platidla s nejvyšší životností a narazit na ně je poměrně vzácná záležitost. „Příčinou je vysoká nominální hodnota a z ní vyplývající skutečnost, že tyto bankovky lidé běžně nenosí ve svých peněženkách a nepoužívají je při každodenním placení. Proto se méně opotřebovávají,“ vysvětlila mluvčí ČNB Petra Krmelová.

Není vždycky ani jednoduché se k samotnému platidlu dostat. Ne každá banka je totiž klientům poskytuje ve svých bankomatech a je nutné k jejich získání využít pokladnu. Pětitisícikorun je v oběhu nejméně, 29 milionů. „Což je přibližně 5,5 procenta z celkového počtu 525 milionů bankovek v oběhu,“ doplnila Krmelová.

Nemáte doma vzácnou minci či bankovku? Raději se podívejte:

Vyhláška České národní banky číslo 289/1993 Sb., o vydání bankovek po 5000 korunách před třiceti lety určila její znaky. Kromě vodoznaku s tatíčkem Masarykem, šířky a délky definovala také vzor okénkového proužku. Původní podoba z roku 1993 už ale neplatí, v roce 1999 ji nahradila bankovka nová. Vzor z tohoto roku a následně roku 2009 jsou dosud platné, ČNB je chce postupně nahradit vzorem vydaným letos v říjnu.

„Od vzorů 1999 a 2009 ji lidé rozpoznají podle rozdílného roku vydání a podpisu guvernéra. Rozdíly vyplývající z jiné technologie tisku nejsou pro veřejnost pouhým okem rozpoznatelné,“ uzavřela Krmelová.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata si můžete vyzkoušet ZDE.