František Musil: Po cestách historie
V Hradci Králové vyučoval na Ústavu historických věd Vysoké školy pedagogické, později Fakulty humanitních studií a posléze Filozofické fakulty. V roce 1998 získal docentský a o osm let později profesorský titul. Je autorem řady vědeckých statí, knih a učebních textů. close info Zdroj: Archiv Františka Musila zoom_in
"Určitý vliv měla asi maminka, kantorka s aprobací na výuku dějepisu. Otec byl matematikem, kreslířem. Když viděl můj zájem o hrady, tak mi překresloval obrázky ze Sedláčkových publikací. Dodnes jich mám velkou sbírku."
close info Zdroj: Archiv Františka Musila zoom_in
"Druhá polovina padesátých let znamenala určité uvolnění, vyložený ideologický tlak jsme necítili. Z devatenácti nás školu dodělalo osmnáct, jen jeden skončil, protože neudělal zkoušku. V roce 1960 jsem odpromoval a šel učit. Nejdříve na ústeckou Komenského školu, chvíli na vysokomýtské gymnázium, pak na národní školu v Ústí a od roku 1961 už trvale na textilní průmyslovku."
close info Zdroj: Archiv Františka Musila zoom_in
"Dvacet let normalizace jsem to nevzdal, v osmdesátých letech se situace zklidnila. Pracoval jsem v kolektivu, který dával dohromady vícedílnou publikaci Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Zabýval jsem se přípravou dílu pojednávajícího o hradech, zámcích a tvrzích východních Čech. Do toho jsem pořád učil na průmyslovce, byl jsem malinko smířený s tím, že nic jiného už možné nebude."
close info Zdroj: Archiv Františka Musila zoom_in
Za den stihne František Musil podle vlastních slov tři čtyři kávy, nejraději píše večer a v intenzitě bádání o hradech a zámcích mu většina mladších kolegů může závidět.
close info Zdroj: Archiv Františka Musila zoom_in