Další případ „novodobého otroctví“ řešila v nedávné době východočeská cizinecká polici a ukončil ji soud.
Na pět let byli z České republiky vyhoštěni dva Ukrajinci, kteří u nás dva roky nelegálně žili a pracovali.
Většinu jejich pokoutních výdělků spolykaly úplaty rusky mluvícím „zprostředkovatelům“.
Přišli jako turisté
Muž a žena z Ukrajiny, oba čtyřicetiletí, přicestovali do Prahy v polovině roku 2007.
Muž s desetidenním turistickým vízem, žena měla v té době pouze polské turistické vízum.
Věděla, že do České republiky vstupuje nelegálně. Její touha začít u nás pracovat a vydělávat peníze byla silnější než vědomí rizika.
V Čechách se necítili sami, byli tu jejich krajané, kteří nabízeli pomoc.
Přes různé rusky mluvící zprostředkovatele se jim nakonec podařilo sehnat rumunské osobní doklady, jeden za 600 euro, tedy něco přes šestnáct tisíc korun (podle kursu).
„V té době se již dostávali do stále větších dluhů. Nabídek na nové doklady měli mnoho, ovšem vždy pouze zaplatili, ale dokumenty ani peníze již neviděli,“ uvádí do jejich situace Ivana Ježková, tisková mluvčí Oblastního ředitelství Služby cizinecké policie ČR v Hradci Králové.
Letos v květnu se jim naskytla možnost zaměstnání v Rokytnici v Orlických horách. Pod rumunskou identitou tam asi dva měsíce skutečně pracovali.
Prozradily je hádky
Všechno vyšlo najevo pro jejich partnerský nesoulad.
„Osobní spory a fyzické útoky muže proti družce přivedly ženu na inspektorát cizinecké policie v Kostelci nad Orlicí,“ potvrzuje mluvčí Ježková.
Policistům připadal podezřelý předložený rumunský doklad totožnosti. Specialisté na odhalování padělaných dokladů jejich podezření potvrdili. Žena potom policistům vyprávěla celý neradostný příběh. Předvedený muž potvrdil všechno, co řekla.
Jejich putování po České republice ukončil soud v Rychnově nad Kněžnou.
Byli soudně vyhoštěni. Pět let jsou pro Českou republiku nežádoucími osobami.
Jde to přece i legálně
„Tento případ je typickým dokladem toho, jak se někteří cizinci dostávají do spárů svých krajanů. Stahují je do stále tíživější situace, a to zejména tím, že jim slibují za úplatu nejrůznější služby: zařízení pracovního víza, falešné doklady, zprostředkování státního občanství jiného státu a podobně. To vše vždy po odevzdání jejich pravých osobních dokladů. Stávají se z nich potom tak zvaní novodobí otroci, kteří téměř vše, co nelegální prací u nás vydělají, dávají do rukou těmto podvodným zprostředkovatelům lepšího života,“ hodnotí Ivana Ježková.
„Zákony České republiky zcela jasně stanoví podmínky, za jakých u nás lze legálně pracovat či podnikat, a stále více cizinců si je vědomo, že se jim tyto zákony nevyplatí obcházet. Že legální cesta je pro ně to nejlepší řešení,“ připomíná Ježková závěrem.