Sprejerstvím se zabývají i policisté na Orlickoústecku, kteří jen v loňském roce odhalili sprejery v Lanškrouně či Letohradu.

SPREJER NEBYL TROŠKAŘ

Teď se jim podařilo vypátrat osmnáctiletého mladíka, který si volné chvíle krátil „čmáráním" po mostu v Albrechticích a po budově autobusového nádraží v Lanškrouně. Mladík rozhodně nebyl troškař, ve svém díle na mostě se rozmáchl do délky více než pět metrů. Policisté škodu vyčíslili na šest tisíc korun, muži pro poškození cizí věci hrozí až rok za mřížemi.

Zřejmě nejrozsáhlejší případ sprejerství v poslední době řešili policisté v loňském roce v Letohradu. Dva mladíci, jeden dokonce nezletilý, během noci posprejovali desítky objektů, na sídlišti U Dvora i v centru města. Policistům drnčel telefon s desítkami oznámení lidí, kteří po ránu nevěřili svým očím.

Policisté případ šetřili více než půl roku, pachatel si v lednu vyslechl podezření z přečinu poškození cizí věci a nyní stane před soudem. Druhý díky svému věku trestu za vandalství unikl.

Případů posprejovaných objektů ale neubylo ani letos. Podle policejní mluvčí Lenky Vilímkové se jim nyní zabývají například králičtí policisté. Terčem sprejerů se na Králicku stávají železniční budovy či odstavené vlakové soupravy.

„Nárazově se sprejerstvím zabývají i policisté v České Třebové a Ústí nad Orlicí," uvedla Lenka Vilímková, která již dříve upozornila, že ať škoda přesáhne částku pět tisíc korun či ne, sprejerství je vždy trestným činem.

Když se sprejeři stanou umělci…
Některá města na Orlickoústecku dala sprejerům šanci. V České Třebové nejprve před šesti lety radnice svolila vyzdobit podchod u Červeňáku a v roce 2014 poskytla sprejerům plochu v podchodu pod železniční tratí na „Farářství". Graffiti rozzářilo v loňském roce i zašedlý podchod u Avionu v Ústí nad Orlicí a totéž chystají pro letošní rok i ve Vysokém Mýtě, kde se u příležitosti oslav šedesátého výročí založení Městské galerie uskuteční Graffiti jam. „Ve spolupráci se street artovými profesionály proměníme nevzhledné podchody pod I/35 v umělecké dílo. Přidat se mohou i úplní laici, kteří nikdy nedrželi sprej v ruce. I jim se dostane instruktáže, jak na to," slibuje kurátorka galerie Iveta Danko. Graffiti jam se v Mýtě uskuteční v druhé polovině září.