„Nejhorší, co se může v drogovém prostředí stát, je zapletení dětí do drogových obchodů. Malé město Žamberk již delší dobu čelí drogovému šílenství. Drogové podsvětí často využívá děti v souvislosti s jejich věkem a zákonnou beztrestností. Nadační fond dostal relevantní informace o tomto zneužívání,“ tvrdí zástupci fondu. Od konce loňského roku uveřejnili na Facebooku k drogové scéně v Žamberku několik příspěvků.

Policie tvrzení fondu vyvrací, prý jsou nepodložená. „Zaznamenali jsme na sociálních sítích informaci o možném zneužívání dětí k převážení drog. Za policii bychom rádi sdělili, že žádné takové oznámení neevidujeme. Věc nyní prověřujeme a vyslechneme i osobu, která tyto informace veřejně šíří právě prostřednictvím sociálních sítí,“ sdělila 6. února krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Není Ústí jako Ústí

Ředitel nadačního fondu Patrik Neuwirth se proti vyjádření policie ohrazuje. „Nadační fond ihned po zveřejnění příspěvku týkajícího se dětí v Žamberku podal trestní oznámení. Policie následně, po několika dnech, kontaktovala představitele fondu, aby se dotázala zda bylo trestní oznámení podané,“ řekl Deníku Neuwirth s tím, že oznámení fond odeslal v noci ze 4. na 5. února.

Ještě minulou středu však policie v Pardubickém kraji žádný podnět neevidovala. „Do současné doby jsme oznámení týkající se drogové problematiky od Nadačního fondu Abbigail Williams nepřijali,“ sdělila na dotaz redakce Eva Maturová.

Vše se vysvětlilo až začátkem tohoto týdne. Místo do Ústí nad Orlicí odeslal nadační fond trestní oznámení do Ústí nad Labem. Ze severu Čech doputovalo 12. února na orlickoústecké Státní zastupitelství, které je o den později předalo policejnímu toxi týmu. Podle okresní státní zástupkyně Aleny Provazníkové policie prověřuje podezření pro drogové delikty, které mohou souviset s nezletilými osobami.

Tím, co odstartovalo zájem nadačního fondu o drogovou scénu v Žamberku, byl zdravotní kolaps třináctiletého dítěte způsobený užitím psychotropních látek, ke kterému mělo dojít loni začátkem prázdnin.

Od konce loňského roku zveřejnil fond k drogové situaci ve městě další znepokojivé informace. Na Facebooku postupně publikoval spolu anonymizovanými fotografiemi iniciály několika údajných distributorů omamných látek.

„Největší a dlouholetý drogový dealer, jehož prodej se měří na kilogramy. Prodejce pervitinu a marihuany, který se netají svými dobrými vztahy s Policií ČR, a dokonce konkrétního policistu označuje za svého ochránce, jenž mu poskytuje krytí,“ tvrdí zástupci fondu. Nevylučují však, že policista pracuje v utajení a odhaluje drogové podsvětí.

„Důkazy máme pro všechna tvrzení v příspěvcích zveřejňovaných na našich kanálech sociálních sítí. Informace o takovém propojení vždy předáváme příslušným úřadům se kterými dále aktivně spolupracujeme,“ tvrdí Patrik Neuwirth. Dotaz, kterým se redakce Deníku minulý týden obrátila na Generální inspekci bezpečnostních sborů, zda takové podezření šetří, zůstal do uzávěrky bez odpovědi.

Další dealer, na kterého fond upozornil, je údajně ozbrojený nelegálně drženou zbraní. „Tento dealer, známý svým nebezpečných chováním, je obávanou, policii důvěrně známou osobou. Přesto, že byl v minulosti již soudně trestán za nelegální obchod s omamnými látkami, ve své činnosti nadále pokračuje,“ varuje fond.

Situace se podle odborníků neliší od jiných stejně velkých měst

Obraz drogové scény v Žamberku mírní pracovníci neziskové organizace Laxus, která ve městě s drogově závislými dlouhodobě pracuje. „Situace v Žamberku se z našeho pohledu nijak zásadně neliší od jiných podobně velkých měst v regionu. Scéna se nám jeví jako skrytá, užívání a další aktivity spojené s drogami se neodehrávají ve veřejném prostoru. Počet uživatelů zapojený do naší služby se dlouhodobě pohybuje kolem deseti osob, převažují muži. Průměrný věk klientů je 32 let,“ přiblížil vedoucí centra terénních programů Tomáš Janků.

Terénní pracovníci Laxusu se v ulicích Žamberku pohybují už několik let. "Situace je víceméně stále stejná. O tom svědčí i dlouhodobě nízký počet nálezů pohozených injekčních stříkaček. Za poslední dva roky jsme nenašli ani jednu a také jsme žádné nepřijali od městské policie," dodává Tomáš Janků.