Doba dovolených nastává. Prázdniny jsou za dveřmi a mnoho rodin v nejbližší době opustí své příbytky a vyrazí na delší či kratší dobu mimo domov. Na své si tak přijdou bytoví zloději.

Nenechávejte doma větší obnos peněz

Na preventivní opatření před zloději kladou důraz zejména policisté. „Doporučujeme lidem, kteří odjíždí na dovolenou, aby se dopředu domluvili se svými příbuznými, aby se jim občas zašli do bytu či domu podívat. Mohou to třeba spojit s klasickým zaléváním květin,“ řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Zloděje by mohla nalákat i přeplněná poštovní schránka. „Je dobré si zajistit někoho, kdo bude schránku pravidelně vybírat,“ sdělila Eva Maturová. Podle ní by ale přesto neměli lidé, kteří byt či dům opuštějí, nechávat doma větší obnos peněz. „V případě vloupačky do bytu by totiž mohl nastat problém s případným proplácením škody od pojišťovny,“ prozradil Deníku jeden z policistů.

Pardubická policie však nějaký větší výskyt či nárůst vykradených domů nezaznamenává. „Nemyslím si, že by prázdninových vloupaček do domů bylo nějak moc. Ani loni po prázdninách jsme statisticky nějaké velké číslo u těchto trestných činů nezaznamenali,“ uvedla policejní mluvčí Maturová.

Policejní rady ohledně prevence však zacházejí ještě dál. Zabezpečení domu lze prý okoukat v klasické americké komedii Sám doma. Pomineme–li různé nástrahy dětského hrdiny Kevina, který zůstal v domě sám, tak tam měli proti zlodějům zabezpečeny domy světly. Ta se pomocí časových spínačů v určitou dobu rozsvítila.

„To samé je možné zřídit i u nás. Časový spínač, který pak rozsvítí světla v bytě, stojí pár korun. Je dobré si ho pořídit,“ radí Maturová.
Stejný názor mají i zástupci ČSOB Pojišťovny. „Doporučujeme v bytě instalovat elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla nebo rádio, a tak udržovat zdání, že byt je obydlen. Občasné rozsvícení či hlas z rádia vyvolá dojem, že se v domácnosti stále někdo pohybuje. Jedná se o velmi vhodné preventivní opatření,“ uzavřel mluvčí pojišťovny Tomáš Hejda.