Pachatelé, kteří nemají svědomí, si jako terč své nezákonné činnosti vybírají bezbranné, často opuštěné seniory. Další případ hyenismu zaznamenali a vyšetřují policisté v Týništi nad Orlicí. Tentokrát se stal obětí muž z malé obce poblíž Bolehoště.

Voda do chladiče

Šestaosmdesátiletý muž čekal před polednem na vozidlo pečovatelské služby, které mu pravidelně přiváží oběd. Místo něj se ale ve čtvrtek objevil vůz jiný, ve kterém seděly čtyři osoby. „Řidič zůstal v autě, zatímco dvě ženy se vypravily k domu muže se žádostí o vodu do chladiče. Ten se vydal požadovanou vodu natočit, ale ženy se natlačily do vchodu hned za ním i přesto, že jim ve vstupu do svého obydlí bránil. Jedna z žen pak během mžiku vstoupila do obývacího pokoje, kde odcizila mužovu finanční hotovost připravenou na zaplacení stravenek. Poté okamžitě obě doposud neznámé pachatelky dům opustily a auto urychleně odjelo. Ženám, po kterých policisté intenzivně pátrají, hrozí za přečin porušování domovní svobody až dvouletý pobyt za mřížemi,“ popsala případ mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková.

Doplnila, že toto není zdaleka první případ, kdy si bezohlední spoluobčané za oběti svých trestných činů vybírají slabší jedince. Policisté opakovaně před nájezdy rádoby obchodníků, kontrolorů čehokoliv či lidí předstírajících pomoc opakovaně varují. O tom, že je stále potřeba obyvatele upozorňovat na podobné podvodníky, svědčí i řada případů z nedávné minulosti. Jeden z nich se odehrál těsně před začátkem letních prázdnin, kdy pachatelé okradli seniorku z Černíkovic.

Koberečky

Žena, jež mluvila cizím jazykem tehdy nabízela starší majitelce domu ke koupi kobereček. Když to majitelka odmítla, požádala ji o vodu. „ Při podávání vody si majitelka domu všimla osoby, která přicházela od vozidla a další ženy před domem, hovořící cizím jazykem. Tyto dvě cizí ženy před vstupními dveřmi do rodinného domu majitelku zabavily a neustále se na něco vyptávaly v cizím jazyce. Při odjezdu si majitelka všimla, že vozidlo řídí muž silnější postavy,“ popsal situaci Pavel Vymetálek z rychnovské Policie ČR. Majitelce domu se zdálo jednání žen divné, tak se šla podívat do skříně v ložnici, kde měla uložené peníze. Čekalo ji nemilé překvapení, její úspory v řádu několika tisíc korun během nabízení koberečku sehraná parta prodejců objevila a sebrala.

„Buďte obezřetní, nedůvěřiví, nevpouštějte žádnou cizí osobu do domu, zamykejte svá obydlí a v případě podezření ihned volejte bezplatnou linku 158. A to i v případě, že uvidíte ve svém okolí podezřelé osoby, automobily nebo činnost neznámých lidí,“ nabádá obyvatele policejní mluvčí.

(zr, zen)