Na lavici obžalovaných přitom původně seděli čtyři výtržníci. „U jednoho z nich se však nedokázalo, že se přepadení zúčastnil,” řekla při vyhlašování rozsudku předsedkyně hradeckého krajského soudu Anna Bímová.

Komplice určil jeden z výtržníků

Dvacetiletý Karel Šárközi, který si od soudu odnesl sedmiletý trest, svými výpověďmi přivedl k soudnímu jednání i další tři kamarády: jednadvacetiletého Davida Buriana, o rok mladšího Roberta Lakatoše a čtyřiadvacetiletého Dezidera Cibulu. Lakatoš si včera vyslechl stejný trest jako Šárközi. Burian má podle rozsudku pobýt ve vězení ještě o půl roku déle. Čtvrtého obviněného soud obžaloby pro nedostatek důkazů, zprostil.
Podle spisu mladíci dívku napadli 15. listopadu, kdy ji nutili k vydání peněz a mobilního telefonu. Dívka však žádné peníze neměla a na mobil si nevzpomněla, proto mladíci začali prohledávat její věci. Peníze ani telefon nenašli, jeden z obžalovaných pak začal dívku osahávat. „Potom se mezi sebou začali dohadovat, komu z nich poškozená vlastně patří, a začali od ní postupně odcházet, kdy jí a její rodině ještě pohrozili pro případ, že by jejich jednání oznámila,” stojí ve spisu.
Jeden z obžalovaných navíc dívku strhl na zem a kopl ji do břicha.

„Když vidím Roma, dělá se mi mdlo”

U dívky se po útoku rozvinula posttraumatická stresová a panická porucha. „Dívka trpí poruchami spánku, má strach chodit z domu sama. Následně se opakovaně sebepoškodila pod vlivem nespavosti a vtíravých myšlenek týkajících se jednání obžalovaných,” stojí v obžalobě.
Dívka před soudem nevypovídala. V přípravném řízení uvedla, že ji při návratu z atletického tréninku napadla skupina Romů a že od té doby nerada chodí ven, aby je znovu nepotkala. „Vždy, když jsme venku a vidím Roma, dělá se mi mdlo a všechny ty otřesné zážitky se mi vracejí,” řekla dívka policii.
Podle soudu dívčina výpověď korespondovala i se slovy dvou obžalovaných. „Podle nás byl skutek objektivně prokázán,” řekla soudkyně Anna Bímová.
Rozsudek stále není pravomocný.