A co se vlastně stalo? Incident se odehrál poslední srpnový den hodinu a půl po půlnoci. „Šestadvacetiletý muž měl nejprve slovně a poté fyzicky napadnout o pět let staršího muže. Napadeného údajně několikrát udeřil pěstí do hlavy, až vlivem ran upadl na zem. V napadání pokračoval i v poloze na zádech. Z důvodu přetrvávajícího útoku vytáhl napadený z kapsy mikiny devíticentimetrový vrhací nůž, kterým bodnul útočníka do levé nohy. Napadený tak nepoužil přiměřenou obranu," uvedla Lenka Vilímková, mluvčí orlickoústecké policie.

Standardní postup

Podle psychologa Jana Laška existují dvě varianty, jak v podobných situacích lidé reagují. „Buď uteče, nebo zaútočí. Tento pán volil agresi, protože byla vyvolána jiným útokem. Psychologicky je čin pochopitelný, ale na druhou stranu, kdybychom se tak chovali pokaždé, když nám někdo nadává, tak se do týdne pozabíjíme," vysvětlil Lašek.
Původní agresor tak skončil v nemocnici s těžkým zraněním. Policie ho obvinila z výtržnictví, za které může dostat až dva roky vězení.
„Myslím, že to je standardní policejní postup, chce být opatrná a chce mít celý postup v pořádku. Policie asi považuje za nutné zpracování znaleckých posudků, konečné slovo má navíc státní zástupce, který může stíhání zastavit," zastal se postupu policie senátor a bývalý východočeský prokurátor Miroslav Antl. Sám v 90. letech proslul svým tvrdým přístupem k násilníkům a vysloužil si kvůli tomu přezdívku „východočeský Cattani".

Zabít asi nechtěl

Standardní postup policie dokládá v tomto případě podle něj fakt, že oba muži jsou stíháni na svobodě. „Pokud se případ odehrál skutečně tak, jak policie informuje, muž obviněný z těžkého ublížení na zdraví se nemá čeho bát. Kdyby totiž tomu útočníkovi, který konflikt vyprovokoval, chtěl skutečně ublížit nebo ho zavraždit, útok by nesměroval na nohy, ale na hrudník nebo břicho. A tohle prokázat je právě úlohou znaleckých posudků nebo rozhodnutí státního zástupce," dodal Antl.
Co se týče současné úpravy institutu takzvané nutné obrany, ten je podle jeho slov v České republice správně nastaven. „Sebeobrana podle zákona nesmí být zcela zjevně nepřiměřená, tam je podstatné to ‚zcela zjevně'. Ano, i když i to je vždy věcí výkladu," podotkl.

Případů je více

Miroslav Antl si vzpomněl na jeden dávný případ, který osobně jako prokurátor řešil na Pardubicku. Opilec tam provokoval poklidného hosta restaurace a nakonec ho vytáhl ven na ulici. Tam na hosta vytáhl nůž, jenže napadený muž byl cvičený karatista, takže agresora chytil a přehodil přes sebe. Ten však při nešťastném dopadu utrpěl tak těžká zranění, že při převozu do nemocnice zemřel. „Ani jsme toho napadeného nestíhali. Našel se totiž nůž a znaleckými posudky bylo prokázáno, že napadený jednal v nutné obraně," dodal Antl.