Řidič kamionu přijel do pardubického Semtína, v nákladovém prostoru ho ale čekalo překvapení. V kamionu totiž objevil osm cizinců. „Ani jeden z cizinců neutíkal, nikdo nekladl odpor, všichni do jisté míry spolupracovali, problém spočíval v určení věku čtyř z nich. Jelikož neměli platné doklady a někteří tvrdili, že jsou mladší 18 let, došlo na odborné zkoumání věku,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová. Výsledek ale prokázal, že ve skupině se nachází pouze jedno dítě. „Dnes probíhají poslední úkony týkající se tří osob, pět cizinců je už umístěno v záchytném zařízení v Bělé Jezové, eskorta dalších dvou s největší pravděpodobností proběhne do stejného zařízení. Jde-li o dítě mladší 18 let, o jeho další cestě rozhodne po rozhodnutí soudů Orgán sociálně-právní ochrany dětí,“ dodala Maturová.

Cizinci museli podstoupit také testy na koronavirus, které ukázaly, že jeden z nich je pozitivní, podle policejní mluvčí je zde také podezření na britskou mutaci koronaviru.

„Od začátku roku 2021 je to už sedmý kamion, který zastavil na území našeho kraje a po otevření nákladového prostoru z něj vystoupili nebo se v koutě krčili lidé,“ dodala Maturová. Celkem tak v Pardubickém kraji vystoupilo již 38 nečekaných pasažérů, kteří pocházeli převážně z Afghánistánu a téměř všichni byli evidováni jako žadatelé o azyl v Rumunsku. „Všichni uvedli, že cílovou zemí mělo být Německo, nebo Francie,“ doplnila policejní mluvčí.