Růžový dům na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II. v noci na pátek někdo postříkal barvou, stopy po ní zůstaly i na fiatu jeho majitelky. Tou je bývalá přítelkyně podnikatele Karla Taubeho, jehož tělo bylo v dubnu nalezeno zakopané u Týnišťka.

Na první pohled vandalismus ale odstartoval policejní manévry. „Žena pojala podezření, že by tam mohla být i bomba," uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová. Náměstí, kde právě probíhaly farmářské trhy, bylo nejprve částečně a posléze úplně uzavřeno. Policisté byli nekompromisní, za pásku nesměli ani obyvatelé náměstí.

Zatímco život na rynku se zastavil, když stánky osiřely, v rohu náměstí od 10 hodin pracovala Pyrotechnická služba Olomouc. Na pomoc si vzala robota, těžký pyrotechnický oděv i psy. Vůz byl důkladně zkontrolován. Teprve až když po poledni zaznělo „Čisto!", na náměstí se vrátil život. Policie se případem zabývá. Právní kvalifikace činu ještě nebyla stanovena.

Podnikatelka a Taubeho bývalá partnerka se na policii obrátila už dříve, když pod autem našla mrtvého holuba. Incident připomněl Taubeho syn Roman Holub. „Když našla mrtvého ptáka, taky volala policii. Dole má Vietnamce, nemusí se to vůbec týkat jí," uvedl s tím, že mezi pátečním případem a smrtí svého otce nevidí souvislost. „Poslední rok s otcem Blanka žila, podnikali spolu, převedl na ni hotel u Vrchlabí. Najala si detektiva z Prahy, a ten jí dával mylné informace, že má štěnici pod autem a podobně," naznačil, co ženu mohlo vést k obavám.

Na jindy rušném náměstí zely prázdnotou stánky, které museli trhovci narychlo opustit. A někteří Mýtští se nedostali domů. „Vždyť já támhle bydlím," marně ukazoval na nedaleký dům starší muž. „Žena mě poslala nakoupit, ale už jsem se nestihl vrátit," přidal se další. „K tomu těžko něco říct, podezření musí policie řešit se vší vážností," okomentoval situaci na náměstí starosta města František Jiraský.