Verdikt platí. To je rozhodnutí krajského soudu v kauze dialýzy ve Vysokém Mýtě. Dialyzační středisko tam funguje od února loňského roku, souběžně s jeho fungováním se ale táhly dva soudní spory města s odmítnutou společností B. Braun Avitum.

Nevýhodná nabídka

B. Braun Avitum, která provozuje dialýzu v Ústí nad Orlicí či Rychnově nad Kněžnou, měla zájem i o Vysoké Mýto. Zakázka byla poprvé vypsaná před pěti lety.  Nejdřív město vedené Miloslavem Souškem vyjednávalo pouze s B. Braun Avitum, po volbách se ale změnilo vedení a podle současného starosty Františka Jiraského výsledky vyjednávání neodpovídaly záměru.

Město vypsalo zakázku znovu, tu vyhrála společnost Fresenius Medical Care a odmítnutá firma podala dvě žaloby: o náhradu ušlého zisku a na neplatnost smlouvy. Druhou jmenovanou zamítl nejprve okresní soud a po odvolání pak i ten krajský.

„Okresní soud došel k závěru, že za celou dobu jednání města se společností B. Braun Avitum nedošlo ke shodě na podstatných záležitostech nájemní smlouvy a že se město nedopustilo žádného protiprávního a nepoctivého jednání,“ řekl Jiraský. „Jsem rád, že krajský soud rozhodnutí okresního soudu potvrdil,“ dodal starosta.

Budou platit?

Jak ale uvedl mýtský advokát Ludvík Matoušek, obrana města proti vznesenému nároku nebyla jednoduchá.

„Žalobce přišel s naprostou neotřelou konstrukcí, která v jistých směrech postrádala provázanost, nereagovala na dosavadní judikaturu nejvyšších soudních instancí, a proto vyvolávala nebezpečí zcela nového trendu,“ vysvětlil.

Ve druhé žalobě jednání pokračují a město bylo – dosud nepravomocně – zavázáno nahradit firmě B. Braun Avitum škodu přibližně 500 tisíc korun, neboť ústecký okresní soud na základě zásahu odvolacího soudu došel k závěru, že v určitém okamžiku město prý s uchazečem nedostatečně komunikovalo, a proto se pak nenaplnila jeho šance uzavřít s městem příslušnou smlouvu. Město podalo odvolání a soudní jednání se táhnou dál.