Nejmladší z kumpánů mu ve spánku zasadil několik bodnořezných ran a muž téměř vykrvácel, nebýt jednoho všímavého chodce na ulici a pečlivosti jím přivolané policejní hlídky, která muže poté objevila na posteli prolité krví.

A díky stejným dvěma okolnostem se podařilo pachatele už po dvou hodinách dopadnout a usvědčit.
„S tak otřesným případem jsem se dlouho nesetkal," řekl šéf krajské kriminálky Milan Šimek.
Neštěstí se stalo v sobotu odpoledne na rušné ulici. „Jeden všímavý občan zavolal na linku 158, že se kolem zaparkovaných aut podivně schovávají nějací muži. Hlídka policistů je sice už na místě neobjevila, prozkoumala však  sousední dům, který nebyl zamčený a vycházely z něho podivné zvuky. Díky tomu muže našli včas, silně krvácel z hlavy. Poraněn byl i na trupu a měl téměř amputovaný článek palce, což signalizuje obranný charakter před útokem," dodal Šimek.

A díky popisu, který jim předtím poskytl oznamovatel, hlídka brzy zatkla všechny tři pachatele. Zapírat se snažili jen chvíli, měli ještě zakrvácené oblečení. Dva z nich skončili ve vazbě: 19letý mladík je obviněn z porušování domovní svobody a krádeže, o rok mladší navrch z pokusu o vraždu a hrozí mu až 20 let vězení. Na muže podle všeho zaútočil neplánovaně v domě nalezeným nožem. Venku dvojici kryl záda 26letý kumpán.
Všichni pachatelé byli opilí a jsou z Lanškrounska. Po odchodu z domova však nemají vlastní bydlení ani stálou práci a už měli oplétačky se zákonem. Jak se Deníku podařilo zjistit, rasový či jiný sociální podtext činu je v tomto případě nepravděpodobný. Pachatelé ani oběť nejsou Romové.

„Nevysvětlitelný je útok nožem, pachatel nám důvod neřekl. K případu jsme proto přizvali znalce z oboru psychiatrie," uvedl vyšetřovatel František Vychytil.

Šimek ocenil také všímavost občanů a pečlivost policejní hlídky. „Měli jsme šestý smysl…  A také jsme jen dělali svoji práci, která se nám povedla. Jinak si to nepřipouštím," prohlásil Martin Mareš, člen policejní hlídky.policejní hlídky. (dub)

Policisty možná vedl „šestý smysl"… Zachránili život

 Policisté lanškrounského obvodu Martin Mareš a Zdeněk Hanzlíček, možná i díky jakémusi „šestému smyslu", který správní muži zákona musí mít, zachránili lidský život. Po „hlášce" na linku 158 vyjeli v sobotu hledat trojici podivně se chovajících mladíků. I když ji na označeném místě u zaparkovaných aut nenašli, nedalo jim, aby neprohlédli nedaleký dům, kolem kterého se trojice měla údajně také pohybovat. V nezajištěném bytě našli těžce zraněného muže.
„Zjistili jsme otevřené okno a dveře, hrálo rádio, na výzvu se nikdo neozýval, slyšeli jsme i zvláštní šramot, něco nám nesedělo. Našli jsme hodně zakrváceného pána, poskytli mu první pomoc a kontaktovali kolegy z městské policie, kteří zavolali záchrannou službu. Ta přijela, zdravotníci poskytli další ošetření a pána odvezli," vzpomíná na událost Martin Mareš. Jak dodává, zranění nalezeného byla rozsáhlá. „Byl pořezaný, měl zraněnou hlavu, krk, ruce, od krve byl doslova celý, louže krve byla na zemi. Nebyl schopný moc komunikovat, byl pod vlivem alkoholu. Snažili jsme se hlavně zastavit to krvácení."
S podezřením, že za hrůzným činem stojí zmínění tři mladíci, se je policisté vydali hledat.  Nejdřív byli zadrženi dva z nich, později se jim podařilo najít i třetího. „Zadržené kluky jsme předali kriminalistům. Dva z nich znám určitě, nejsou to typy, které by někdy něco takového udělaly. Drobné krádeže a podobně, to jo, ale  nikdy bych do nich neřekl, že by tohoto  byli schopní. Muže chtěli zřejmě nejdřív jen okrást, proč však jeden z nich vzal nůž, to nechápu. Když jsme je zadrželi, dělali jako by o nic nešlo, i když byly nějaké indicie. Ale chovali se nervózně." Za šestnáct let, která Martin Mareš u policie slouží, byl u takovéhoto případu poprvé.
Ke slovům chvály, které si již policisté za svůj přístup k celé věci vyslechli, se staví Martin Mareš i jeho kolega Zdeněk Hanzlíček skromně.  „Dělali jsme přece svou práci," prohlašují svorně. Nezbývá, než před oběma policisty smeknout. (ký)