Šestašedesátiletou ženu ze sídliště ve Vysokém Mýtě ve středu zavraždil ve středu kolem 14. hodiny po dlouhodobých neshodách její 37letý syn. Zasadil jí mnohočetné rány nožem, který nakonec obrátil proti sobě. S pobodaným břichem se pak šel udat na policii, a to dokonce s vražednou zbraní, kterou s sebou přinesl v batohu.

Zdravotní stav muže se rychle zhoršoval, byl proto převezen do pardubické nemocnice, kde byl operován. Už ve čtvrtek se však jeho stav výrazně zlepšil, což umožnilo jednání o vazbě přímo v nemocnici. V pátek byl po rozhodnutí soudu eskortován do vazební věznice v Hradci Králové.

Psali jsme již:

Ilustrační foto.
Policisté vyšetřují vraždu 66leté ženy ve Vysokém Mýtě. Podezřelého zadrželi

Žena útok nepřežila. „Zranění byla neslučitelná se životem,“ uvedl vedoucí krajské kriminálky Milan Šimek. Muž žil se svou matkou dlouhodobě, byl svobodný. Zhruba před rokem podle policistů ztratil práci a soužití s matkou se vyostřovalo kvůli tomu, že nepřispíval na chod domácnosti.

Za trestný čin vraždy mu hrozí až 18 let, vyloučeno ovšem po probíhajících znaleckých posudcích není ani zpřísnění právní kvalifikace. Muž doposud nebyl nikdy trestán, v záznamech má jen jeden přestupek, který nesouvisel s jeho spory s matkou.

„Znalecké posudky se zcela jistě zaměří i na psychický stav obviněného,“ uvedl vyšetřovatel František Vychytil. Zda čin spáchal pod vlivem drog nebo opilosti, zatím také není jasné.

Policie v pátek upřesnila okolnosti vraždy 66leté ženy z Vysokého Mýta.Policie v pátek upřesnila okolnosti vraždy 66leté ženy z Vysokého Mýta.Zdroj: Deník/Kamil Dubský

Cestou na policii po spáchání vraždy se stavil v obchodě pro plechovkové pivo, které vzápětí vypil. Prakticky ve stejném okamžiku, kdy se vrah přišel na policii udat, telefonovala na policii i jeho sestra, aby oznámila vraždu své matky.

„Muž zavolal své sestře ještě z bytu matky. Sdělil jí, že je maminka mrtvá, že se sám pobodal a že se jde udat,“ dodal Šimek.

PODOBNÉ PŘÍPADY V MINULOSTI

Není to zdaleka první případ, kdy policie v Pardubickém kraji řeší vraždu, kdy potomek zaútočil na vlastní rodiče. Před dvěma lety vyšetřovala policie na Orlickoústecku obdobný případ. Muž z Žichlínku tehdy zavraždil svou třiasedmdesátiletou matku. Po otřesném činu z domu uprchl. Na útěku se zbavil některých svršků.

O tomto případu jsme psali zde:

Libor Souhrada byl dopaden!
Policie zadržela muže podezřelého z vraždy

Před dopadením se měl skrývat v lesích. Policie po něm tehdy vyhlásila celostátní pátrání. Robustní muž měl údajně trpět schizofrenií. Podle policie se tehdy pachatel ke svému jednání doznal.

„Ženu měl po předchozím vzájemném konfliktu nejprve napadnout ostrým předmětem, následně dalším ostrým předmětem do oblasti krku a způsobit jí dekapitaci – oddělení hlavy od těla,“ upřesnila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

K případu, kdy dcera zavraždila svou osmašedesátiletou matku, pak došlo v roce 2019 v červenci v Třebovicích na Orlickoústecku. Vražedkyně zasadila matce třináct ran sekerou do hlavy a následně ji ještě škrtila. V roce 2020 poslal krajský soud ženu na 15 let do vězení.

O tomto případu jsme psali zde:

V Třebovicích na Orlickoústecku došlo v jednom z domů k hádce – žena své dceři vyčítala, že nemá práci. Ta vzala sekeru a zasadila matce několik ran do hlavy. Ve středu byla vzata v Ústí nad Orlicí do vazby.
Dcera ubila matku sekerou

Podobný případ řešili kriminalisté před deseti lety v Králíkách. Čtyřicetiletý muž trpící schizofrenií zavraždil oba svoje rodiče, třiašedesátiletého otce i šedesátiletou matku. Policie tehdy vraha dopadla přímo na místě činu.

„Údajně byl duševně nemocný, prý vedl řeči o mimozemšťanech, takže tam asi nějaká choroba byla. Prý se léčil, ale léky bral i nebral, asi tam musel hrát roli zkrat,“ popisovali tehdy místní. Na rodiče zaútočil muž vojenským bajonetem. Se zavražděnými byl v domě dva dny, než jej policie zadržela. Upozornil na sebe v okamžiku, kdy se na zahradě pokusil obě těla spálit.