„Od rána nám na linky tísňového volání bylo nahlášeno přes 200 událostí. Řešíme to postupně. Co hoří nejvíc, co naopak počká. Třeba méně závažné případy popadaných stromů musí počkat,“ uvedl operační pardubických krajských hasičů.

V Hradci Králové vichřice odnesla střechu obytného domu v ulici Pod Zámečkem a poškodila střechu u supermarketu Albert. Nápor větru nevydržela střechu u rodinného domu v nedalekém Černilově. Na řadě míst odnesly padající stromy zaparkovaná auta. Dopoledne byla kvůli vyvráceným stromům uzavřena silnice z Bílé Třemešné do Doubravice na Trutnovsku. Strom také spadl a zablokoval železniční trať mezi Lipnicí a Bílou Třemešnou.

„Do šesté večerní hodiny měli hasiči v Královéhradeckém kraji kolem 200 výjezdů,“ dodala jejich mluvčí Martina Žahourková.

Pardubičtí hasiči museli zase zasahovat u spadlého vedení vysokého napětí na dům. Elektřina probíjela a hrozil zde požár. Hasiči vyjížděli také k požárům lesa či suché trávy. Nejvíc výjezdů se pochopitelně týká popadaných stromů na silnice a zpřetrhaných elektrických vedení.

Hladiny většiny řek, které dopoledne dosáhly prvních a místy dokonce druhých stupňů, už klesají.

„Nadále evidujeme čtyři poruchy na velmi vysokém napětí, 60 výpadů vysokého napětí a stovky poruch na nízkém napětí,“ uvedla mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Beránková. Nejhorší situace je na Novobydžovsku a na Hlinecku. Technici v terénu přirovnávali kalamitu k loňskému Kyrillu.

„Bez proudu jsou stále stovky východočeských domácností. Daří se nám výpadky postupně opravovat, ale máme strach z dalších poryvů větru, které mají přijít v noci a zítra,“ dodala.

Odpoledne například přestal jít proudu v celých Pardubicích. Téměř sto tisíc lidí bylo bez elektřiny. Způsobilo to kolaps hlavně v hromadné autobusové dopravě, kdy křižovatky zatarasily nepojízdné trolejbusy. Na chvíli vypadla z provozu dokonce i opatovická elektrárna zásobující teplem celou východočeskou aglomeraci. Mimo provoz bylo několik velkých rozvoden, například v Tuněchodech, Novém Bydžově, Hlinsku či Opočínku.

Škody nejsou doposud vyčísleny, ztráty na životech ale naštěstí nejspíš nejsou na rozdíl od středních Čech žádné. Orkán naštěstí přišel o víkendu, ve všední dny by způsobil ztráty mnohem větší.

Neprůjezdných byla kvůli popadaným stromům a drátům řada silnic, například poblíž Podboru ve směru na Bořice u Hrochova Týnce na Chrudimsku. Stejná situace je na silnici mezi Tatenicí a Strážnou na Orlickoústecku. Některé úseky se podaří zprovoznit až v neděli. Silničáři upozorňují, že nebezpečné jsou ale i silnice na otevřených pláních, kde hrozí silný nárazový vítr.

Komplikace způsobila Emmy ale hlavně na železnici. Až krátce před 14tou hodinou byl částečně obnoven na provoz na hlavní železniční trati Kolín – Pardubice – Česká Třebová. Vlaky ale mají kvůli několikahodinovému uzavření trati několikahodinová zpoždění, která se z hlavního českého koridoru přenášejí jako domino i na ostatní, regionální tratě.

Dnes máme nejhorší, zdá se, za sebou. Největší sílu měl orkán v kraji kolem desáté hodiny dopoledne. K večeru má slábnout, zítra ráno ale opět zesílí. Definitivně by se situace měla uklidňovat až v neděli večer.

Navzdory obavám, že orkán dosáhne síly loňského Kyrillu, se tak zatím nestalo. Na hřebenech Krkonoš dosáhl nejvýš 135 kilometrů za hodinu, zatímco Kyrill až 216 km/h.