Na pracovní úrazy s následkem smrti byl loňský rok o poznání chudší než ten předchozí. V zaměstnání přišly o život „pouze“ tři osoby, dva muži a jedna žena, to bylo o celá čtyři úmrtí méně. Také celkový počet úrazů se podobně jako v republikových číslech snižuje.

V lese zahynul mladý muž

„V loňském roce jsme zaznamenali tři tragické případy, což znamenalo znatelný pokles. K prvnímu z nich došlo v Červené Vodě, na pracovníka, který kácel v lese stromy, jeden z nich spadl. Muž, ročník narození 1973, zraněním bohužel podlehl,“ uvedla policejní tisková mluvčí Eva Sichrová.

Jak dále objasnila, druhý tragický případ zaznamenali policisté v obci Skořenice, tam po pádu z koně zemřela na následky těžkých zranění třicetiletá žena, kterou nezachránil ani urychlený převoz do nemocnice. „Statisticky je případ zařazen jako pracovní úraz, nejedná se o náhlé úmrtí ani násilnou smrt. Stejně jako při první události nebylo ani v této podáno žádné trestní oznámení,“ dodala k tomu policejní mluvčí.

Jednou z nejnebezpečnějších oblastí, na kterou se často zaměřují kontroloři ze Státního úřadu inspekce práce, je stavebnictví. I tak ale nejde pracovním úrazům pokaždé předejít, ani školení pořádaná firmami, ani klasické poučení o bezpečnosti práce nemůže zábránit všem nehodám. Lidský faktor a nedbalost hrají bohužel stále rozhodující roli. „Na lehkovážnost doplatil loni jeřábník v Králíkách. Při nakládání nosníku si náklad nedostatečně zajistil, ten na něj následně spadnul a usmrtil jej. Ale také tento případ byl odložen, protože nebylo zjištěno, že by došlo ke spáchání trestného činu,“ dodala Sichrová.

Smrtelných úrazů významně ubylo

Tou lepší zprávou při pohledu do statistik je fakt, že počet tragických úmrtí při výkonu zaměstnání klesl o více než padesát procent. V roce 2006 totiž měly pracovní úrazy na svědomí hned sedm lidských životů. To potvrdila také Eva Sichrová a objasnila rovněž okolnosti některých případů: „Pád ze žebříku na stavbě ve Vysokém Mýtě stál život jednoho z dělníků, na staveništi v Lubníku zemřel další dělník, když na něj kolega nacouval bagrem. Následně pak byl obviněn z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti,“ řekla Eva Sichrová a pokračovala: „Ve Vysokém Mýtě si daň na životech vybraly také motokárové závody, jeden z účasníků z blíže nezjištěného důvodu vyjel z dráhy a narazil přímo do zajížděcí brány. Na těžké zranění hlavy po převozu do nemocnice zemřel. Druhým úrazem při sportovních aktivitách, který statistika podchytila, byla smrt lyžaře na sjezdovce v Dolní Moravě.“

Smutně vyzněly předloňské statistiky opět pro stavebnictví. Chybné zapojení halogenového světla stálo život dělníka na Králicku, toho usmrtil elektrický proud. V tomto případě byl z trestného činu obviněn muž, který odpovídal za provoz zařízení a nezapojil je podle platných norem. „V Klášterci nad Orlicí zabil stavaře pád nákladu z vysokozdvižného vozíku, poslední obětí roku 2006 se stal v Českých Petrovicích zaměstnanec firmy, jenž spadl ze střechy při odklízení sněhu,“ uzavřela Eva Sichrová z Policie ČR.

(jp)