Drama se odehrálo na železničním přejezdu v Opatovci v úterý navečer okolo šesté hodiny. Řidič stříbrného vozu Audi vjel na železniční přejezd, i když už svítila červená světla. Šofér ohrozil desítky cestujících ve vlaku a navíc poté, co mu ostatní řidiči pomohli, ujel.

Policisté muže vypátrali až na dálnici u Prahy. "Řidič osobního vozu Audi vjel na přejezd ve chvíli, kdy blikalo červené výstražné znamení. Vzápětí spadly také závory, které řidiče na kolejích uvěznily. V tu chvíli se k přejezdu blížil rychlík se 150 cestujícími," uvedla policejní mluvčí Iveta Kopecká.

Záchranka. Ilustrační snímek
Málem jsem umřel za volantem. Kamioňák děkuje záchrance z Vysokého Mýta za pomoc

Jen díky pohotovému strojvedoucímu nedošlo k tragédii. "Strojvedoucí vlaku naštěstí duchapřítomně zareagoval a použil tzv. rychlobrzdu, pomocí které vlak zastavil zhruba ve vzdálenosti dvacet metrů před vozidlem. V té době už k přejezdu dorazili další lidé, kteří uvězněnému řidiči zvedli závoru, a ten konečně opustil přejezd," dodala Kopecká. Muž však ani nevystoupil a hned z místa ujel.

Okamžitě se rozjelo pátrání po řidiči. Policisté si předali informaci v celém kraji. "Zároveň jsme zjistili, že by vozidlo mělo mířit po dálnici D11 ve směru na Prahu. Díky tomu se policistům z dálničního oddělení Poříčany podařilo hledané vozidlo vypátrat a zastavit," doplnila policejní mluvčí.

Po konzultaci se státní zástupkyní policisté 30letého cizince zadrželi a převezli do policejní cely, kde mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Hned následující den odpoledne proběhlo soudní řízení, odkud cizinec odešel s trestem zákaz řízení na jeden rok a desetitisícovou pokutou," uzavřela Kopecká.