V senátním líčení se zde totiž z pokusu trestného činu ublížení na zdraví zpovídala rodička, která v opilosti porodila dítě. Za svou fatální nezodpovědnost vyfasovala souhrnný trest odnětí svobody nepodmíněně, na šest roků ve věznici s dozorem.

Navíc jí byla nařízena ochranná protialkoholní ambulantní léčba. Žena se na místě proti vynesenému rozsudku odvolala s tím, že trest považuje za příliš přísný.
Senát v čele s předsedou Vladimírem Řezníčkem byl velmi nekompromisní. V rozpětí trestní sazby od dvou do osmi let zvolil dokonce o jeden rok vyšší sazbu, než požadoval státní zástupce.

„Obžalovaná dlouhodobě a vědomě ohrožovala pitím alkoholu v těhotenství své dítě. Něco takového je naprosto neodpustitelné,“ komentoval rozsudek předseda senátu Vladimír Řezníček.

Popíjela během celého těhotenství


Dvaatřicetiletá Dita Zelená byla obžalována, že popíjela průběžně alkohol v době svého těhotenství od července 2008 až do okamžiku porodu v únoru loňského roku, což bylo prokázáno svědeckými výpověďmi. Několikrát ji během těhotenství musela též odvézt rychlá záchranná služba do nemocnice.
Když se těhotná žena dostavila 24. února loňského roku opilá do trutnovské porodnice s tím, že už zřejmě porodí dítě, měla v krvi 2,71 promile alkoholu. Podle svědecké výpovědi primáře gynekologicko–porodnického oddělení Aleše Dlouhého žena odmítala rodit spontánně a požadovala císařský řez. Nakonec však spontánně porodila už v předsálí, odmítla další péči a nemocnici okamžitě opustila. Čerstvě narozený chlapeček Jakub měl v té chvíli 2,77 promile v krvi.

Lékaři okamžitě zajistili jeho letecký převoz do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na specializovaném pracovišti narozenému dítěti, bezprostředně ohroženému na životě, lékaři poskytli resuscitaci a zachránili jeho bytí. Jakub, který by v běžně fungující rodině šťastně oslavil v únoru svůj první rok, je umístěn v Dětském centru Veská. Vyhráno však zdaleka nemá ani ze zdravotního hlediska. Do budoucna se u něj může projevit mentální retardace, která není ovlivnitelná léčbou.

Prognóza dítěte je tedy podle znaleckého posudku z odvětví pediatrie velmi nejistá. „Ještě nikdy se v naší porodnici nestalo, abychom museli u matky a plodu vyšetřovat krev na přítomnost alkoholu,“ uvedl ve svědecké výpovědi před senátem Okresního soudu v Trutnově primář Aleš Dlouhý.

Matka, kterou lze bez skrupulí označit za krkavčí, rodila své páté dítě. Ani o jedno nepečuje. K soudu byla přivezena z výkonu trestu odnětí svobody, který si už odpykává za to, že neplatila výživné na své dvě děti, které jsou umístěné v pěstounské péči.

„Lítost před senátem obžalovaná projevila jen sama nad sebou,“ dodal k výši trestu předseda senátu Vladimír Řezníček.