Váš účet byl napaden a neznámý pachatel si vzal půjčku pod vaším jménem - tak nějak zřejmě zněla slova jednoho z podvodníků, který v minulém roce kontaktoval ženu ze sousedního Pardubicka. Podle falešného zaměstnance však banka podvod odhalila a situaci se rozhodla řešit. Nicnetušíci žena pak muži vyzradila své údaje a zloději ji tak připravili o sto tisíc korun. Takové případy ale nejsou zdaleka ojedinělé. V minulém roce přišly téměř čtyři desítky lidí z regionu Ústí nad Orlicí o 9 043 000 korun. Letos policie v okrese zaznamenala už deset obětí se škodou 1 637 000.

Cílem hackerů mohou být všichni, kteří sdělí přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo údaje o platební kartě jiné osobě, která se vydává například za zaměstnance banky nebo třeba policistu.

Více jsme o kyberzločincích v našem regionu psali zde:

Pozor na phishing, česky přezdívané "rybaření"
Během chvíle přišla žena z Pardubic o 100 tisíc. Kyberútoků přibývá

Policisté se proto v těchto dnech vydali do ulic zejména u obchodních domů, kde oslovují osoby všech věkových kategorií.

Chcete-li si vyzkoušet zda přežijete v online světě, vyzkoušejte si kybertest na webových stránkách www.kybertest.cz

„Sdělujeme jim preventivní rady, které jim ještě předáváme na připravených letácích,“ vysvětlila policejní mluvčí Lenka Vilímková. Kyberzločinci případně žádají provedení platební transakce z důvodu hrozícího útoku na bankovní účet. „Na vyjmenované žádosti by osoby neměly reagovat a vždy kontaktovat banku nebo policii,“ dodala Vilímková.

Tady se podívejte na další policejní video, které také velmi přesně odráží zákeřnost kyberútoků:

Zdroj: Youtube