Obnovené prostory přednádraží i Tyršových sadů jsou také pod dohledem strážníků. Každý z trochu jiného důvodu, ale obojí pro dobrou věc. V Tyršových sadech je to nejčastěji mládež pod vlivem alkoholu.

"Každý den provádí strážníci v Tyršových sadech preventivní kontrolní činnost, během víkendu se jejich počet zvyšuje a pokaždé odhalí podnapilé mladistvé osoby. Například v průběhu pátečního večera tam takto nalezli dvě patnáctileté dívky popíjející pivo. U obou slečen byla provedena dechová zkouška s výsledky 0,12 a 0,22 promile. Dle standardního postupu strážníci vyrozuměli zákonné zástupce obou kamarádek a o jejich počínání dostane úřední záznam i odbor sociálně-právní ochrany dětí," sdělila mluvčí pardubické městské policie Lucie Klementová.

Jenže výčet z Tyršových sadů je o něco delší. Rozšířil jej jedenadvacetiletý mladík, který se hlídce přiznal, že právě on podal dívkám alkohol.

Další záznam pak vytvořil ten samý večer mladý provokatér. "Ačkoliv viděl, že místem prochází hlídka strážníků, dodal si odvahy a odhodil na chodník láhev od whisky, která se rozbila na mnoho kusů. Po tomto krátkém výstupu se dal na útěk, daleko ale nedoběhl. Jeho atletický výkon byl značně ovlivněn přítomností alkoholu v těle, jehož hodnota dosahovala 1,3 promile. Strážníci ho tedy vzápětí dostihli a provedli další nezbytné úkony. Muž se nakonec jel ze své opilosti vyspat na záchytku, kde po svém vystřízlivění obdržel pokutu v příkazním řízení ve výši jeden tisíc korun," dodala Lucie Klementová.

A pozornosti se dostává i přednádraží a to z jiného důvodu. Kvůli kuřákům.

Strážníci v těchto dnech začali s namátkovými kontrolami dodržování zákazu kouření v prostoru přednádraží. "Jedná se o přístřešek před halou ČD a samozřejmě také autobusové zastávky, kde se již zákaz nevztahuje pouze na kouření pod přístřešky, ale od loňského roku se týká i blízkého prostoru. V rámci této preventivní kontrolní činnosti se hlídky zaměřují i na kontrolu odhazování nedopalků na zem," sdělila mluvčí strážníků.

Stačila první kontrolní akce a bylo rozdáno šest pokut v příkazním řízení. "Průměrná výše pokuty činila dvě stě korun, přitom za porušení zákazu kouření může padnout až pětitisícová pokuta. V případě přestupku proti veřejnému pořádku, kdy se osoba dopustí znečistění veřejného prostranství například i odhozením nedopalku, mají strážníci oprávnění uložit pokutu v příkazním řízení až do výše deset tisíc korun," upozorňuje Lucie Klementová a městská policie hlásí, že jednou kontrolou rozhodně končit nebude a v říjnu se strážníci na prostor přednádraží zaměří častěji.