Méně trestných činů, více případů majetkové kriminality, méně násilí a víc alkoholu. Tak se dá popsat loňský rok pohledem policejních statistik. Policie zveřejnila čísla, z nichž vyplývá, že loni policisté vyjížděli ke 2202 trestným činům. Potěšující je, že objasněna jich byla téměř polovina. „Alarmující ale je, že u více než šestnácti procent trestných činů byl u pachatelů zjištěn alkohol,“ upozorňuje policejní mluvčí Eva Sichrová.

Loňský rok odstartoval nárůst počtu loupežných přepadení, který strmě pokračuje i letos. Oproti pětadvaceti případům z roku 2008 jich loni policisté vyšetřovali 39, ve dvaceti z nich padlo obvinění. Klesl naopak počet případů ublížení na zdraví a vražda dokonce nebyla žádná.

Mírný nárůst policie zaznamenala v kapitole majetková kriminalita. Vzrostl počet vloupání do prodejen a rekreačních chat, ubylo krádeží aut, naopak dvakrát víc bylo odcizených jízdních kol. Krádeže jsou někdy pro pachatele zbytečně snadné. „Výmluvným příkladem jsou vystavené kabelky, peněženky, navigace a další věci na sedadlech motorových vozidel. Nemalým lákadlem se ale stávají i volně odložené věci v restauracích, v nákupních vozících,“ potvrzuje Eva Sichrová.

Nejčastějšími pachateli jsou recidivisté, ti měli loni na svědomí 428 případů. Bez zajímavosti není údaj, že mírně přibylo nezletilých pachatelů trestné činnosti.

(zr, miš)