„Požádal mě, aby si na můj účet mohl poslat nějaké peníze, aby se to jeho manželka nedozvěděla, řekl včera u Krajského soudu v Hradci Králové svědek Dušan Faltys o svém známém Liboru Strykovi. Ten se spolu s dalšími 21 obviněnými zpovídá v odročeném líčení z pojistných podvodů.

Faltys Strykovi své bankovní konto dovolil použít. Jaká suma na ně poté přišla, si však prý už nepamatuje. „Šlo o statisíce. Vybral jsem je a předal panu Strykovi. Stalo se to takhle asi dvakrát,“ uvedl svědek.

Právě Libor Stryka měl stát v čele organizované skupiny, jejíž členové od roku 2003 do roku 2005 inscenovali dopravní nehody a krádeže automobilů, za něž poté inkasovali pojistné. Také finanční obnos, který putoval na Faltysův účet, byl od pojišťovny.

Před soudním senátem vypovídal také bývalý vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí společnosti Allianz František Syrůček. „Osobně jsem prověřoval jeden případ, kde jsem měl zajímavé indicie. Protože jsem měl podezření, kontaktoval jsem policii. Její práce ale nebyla dostatečná,“ řekl Syrůček.

Dalším svědkem, který byl k pondělnímu jednání předvolán, byl František Paulus. Využil však svého práva a výpověď odmítl, neboť jeden jeden z obviněných, Jaroslav Blažek, je jeho švagr.

Líčení proto pokračovalo čtením listinných důkazů.

Skupině kolem Stryky se podle obžaloby mělo podařit vylákat na pojišťovnách přes pět milionů korun. Další milion a šest set tisíc korun společnosti už nevyplatily, protože vyšlo najevo podezření z jejich trestné činnosti.

Hlavní líčení by mělo pokračovat až do konce tohoto týdne. Samotnému Liboru Strykovi hrozí 12 let odnětí svobody, ostatním obviněným maximálně tříletý trest.