Někdejší majitelé firmy šestapadesátiletý Viktor Koláček a o dva roky starší Petr Otava čelí obžalobě, že se společně s dalším obviněným, devětapadesátiletým bývalým místopředsedou představenstva Janem Przybylou, dopustili trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Údajně měli pro sebe a svou další firmu

Karbon Invest na úkor společností Ostravsko-karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly (ČMD) získat majetkový prospěch ve výši přes 2,1 miliardy korun.
Firmy OKD a ČMD se však v přípravném řízení s požadavkem na náhradu škody po obžalovaných nepřihlásily. Tvrdily, že jim žádná škoda nevznikla. Naopak uvedly, že uspořádání koncernu, kdy firma Karbon Invest prostřednictvím mandátních smluv zajišťovala pro OKD a ČMD různé agendy, bylo prospěšné.

Všichni tři obžalovaní sice odmítli při hlavním líčení vypovídat, přesto stručně uvedli, že je obvinění absurdní a vykonstruované. Opačného názoru je ostravský státní zástupce Karel Kalda, který v pondělí na začátku hlavního líčení vznesl na uhlobarony obžalobu.

„Smlouvy byly pro OKD a ČMD nevýhodné. V obžalobě se nehovoří o škodě, ale o neoprávněném prospěchu společnosti Karbon Invest,“ řekl státní zástupce. Podotkl, že Karbon Invest od obou dceřiných společností inkasoval částky neodpovídající tomu, co pro ně vykonal.

Viktor Koláček nyní podniká jako konzultant, výši svých příjmů však na dotaz soudu odmítl sdělit. Petr Otava je podle svých slov generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Metalimex a jeho měsíční čistý příjem činí 300 až 400 tisíc korun. Jan Przybyla je v důchodu a trpí vážnými zdravotními problémy. Z těchto důvodů požádal soud, aby další jednání proběhlo bez jeho osobní účasti. O totéž požádal senát i Koláček.

Královéhradecký krajský soud včera hlavní líčení odročil na začátek února. „Předvoláno má být asi osmdesát svědků. První z nich budou vypovídat v týdnu od 2. do 6. února,“ řekl pro Deník státní zástupce Karel Kalda.