Horáčkova firma První chráněná dílna, díky tomu, že zaměstnávala více než 50 procent zdravotně postižených, mohla ze zákona nabízet ve výběrových řízeních cenu sníženou o 15 procent. Pokud zakázku vysoutěžila, smlouva se uzavírala na cenu nesníženou. První chráněná dílna se ucházela o veřejné zakázky všeho druhu. Většinou z nich však realizovala z devadesáti i více procent subdodavatelsky.

Na Orlickoústecku usilovala První chráněná dílna o veřejné zakázky v Králíkách a Letohradu. Uspěla ale jen v prvním případě. „Město Králíky vypsalo v roce 2015 veřejnou zakázku na konsolidaci informačních technologií ORP Králíky, do které se přihlásila, kromě dalších dvou společností, také firma První chráněná dílna,“ potvrdil Deníku místostarosta Králík Martin Hejkrlík. Zakázku díky nejnižší nabídkové ceně i vyhrála.

Vysoutěžená cena za dodání hardwaru a služeb skončila na částce 2,4 milionu korun. Oba další účastníci Autocont a Vertix, kteří ve výběrovém řízení neuspěli, nabízeli cenu těsně pod hranicí tří milionů korun.

Zakázku pro První chráněnou dílnu subdodavatelsky realizovala firma OR-CZ, jejímž vlastníkem je místostarosta Moravské Třebové Václav Mačát (ČSSD). Společnost OR-CZ zajišťovala rovněž následnou podporu, která však podle místostarosty Hejkrlíka velmi vážně pokulhávala. „Podpora, která měla být, zdaleka nefungovala tak, jak jsme si představovali,“ sdělil Martin Hejkrlík s tím, že správce systému byl se servisem firmy OR-CZ absolutně nespokojený.

První chráněná dílna v Moravské Třebové uspěla ve čtyřech veřejných zakázkách. Radnici dodávala hardware pro technologické centrum města, pro technické služby sběrný vůz na svoz bioodpadu a rolbu na úpravu ledové plochy. Celkem šlo o více než devět milionů korun. Dvě zakázky, dohromady za necelé tři miliony korun, realizovala subdodavatelsky firma moravskotřebovského místostarosty Mačáta. Ten na dotaz Deníku neodpověděl.

První chráněná dílna se před čtyřmi roky ucházela o veřejné zakázky rovněž v Letohradu. U vedení města však narazila. Podle starosty Petra Fialy šlo o projekt na dovybavení kompostárny, rozšíření a doplnění systému pro svoz a třídění bioodpadu.

„Vítěznou nabídku podala právě zmiňovaná firma. Zakázku rada města z důvodu vyšší než předpokládané ceny zrušila,“ upřesnil starosta.