K vykonání trestu smrti si pozval o čtyři roky mladšího, osmnáctkrát trestaného recidivistu, Iva Hovorku.
Krajský soud v Hradci Králové za to včera poslal Hovorku na šestnáct let za mříže. Klimeš odcházel od soudu se zprošťujícím rozsudkem.
Neuvěřitelný čin se stal letos v noci na 4. února v místní části Lhotka. K podpálení celodřevěné chaty za odměnu pouhých 10 tisíc korun podle obžaloby Klimeš navedl Hovorku při pitce ve zdejším soukromém klubu. Upálením celé rodiny chtěl jednou provždy vyřešit dlouhodobé spory s rodinou, jež si na činnost klubu stěžovala.
„Klimeš vybavil Hovorku prázdnou PET lahví od Coca Coly o objemu dva litry a předal mu částku 60 Kč v drobných mincích s tím, aby na benzinové čerpací stanici koupil benzin a polil jím dům a zapálil jej. Za to Hovorkovi slíbil vyplatit finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun,” píše se v obžalobě.
Jak Klimeš řekl, tak opilý Hovorka ihned udělal. Z baru odešel po desáté hodině večer k sobě domů, kde si vzal plechovku s acetonem, ten smíchal s necelým litrem benzinu zakoupeného u blízké čerpací stanice OMV. Za plotem chaty si počkal, až v ní zhasnou všechna světla.
Pak kolem 23. hodiny polil benzinem vstupní verandu a vchodové dveře. Oheň se ihned rozšířil do celé chaty. Rodina včetně dvanáctiletého chlapce, která v té době už spala, před postupujícími plameny vyskočila ze čtyřmetrové výšky z okna ložnice. To všem zachránilo život. Chlapcova babička si při tom zlomila ruku a utrpěla další zranění. Požár se poté podařilo obyvatelům chaty uhasit ještě před příjezdem hasičů. Až pak se Hovorka k činu přiznal.
Hovorka se po činu vrátil domů, kde se převlékl a boty zahodil do řeky, aby ho jejich stopy neusvědčily. Kriminalisty však k němu zavedl policejní pes. K usvědčení pomohly i záběry bezpečnostních kamer na zapáleném domě a u benzinky. Hovorka do klubu, který měl s rodinou spory, často chodil. K psychické labilitě šíleného žháře přispěl i nedávný rozchod s přítelkyní. Byl již osmnáctkrát soudně trestán, hlavně za majetkovou, ale i za násilnou trestnou činnost.
Klimeš u soudu popřel, že by Hovorku k útoku navedl. Hovorka prohlásil, že chtěl rodinu pouze vystrašit a neměl v úmyslu nikoho usmrtit. (pv, kim)