Krajský soud v Hradci Králové upozornil na to, že stromy vysázené za příkopem netvoří pevnou překážku, a proto se v tomto případě na výsadbu nevztahují z toho plynoucí omezení. Rozhodnutí soudu může pomoci úřadům v případě podobných sporů.

POLICIE NESOUHLASILA

Náhradní výsadbě na Chrudimsku bránila dopravní policie. Své stanovisko zdůvodňovala tím, že jde o pevnou překážku, a tedy ohrožení bezpečnosti provozu. Soud však na výsadbě trvá. Podle zákona o pozemních komunikacích se omezení vztahují pouze na vozovku a krajnici vozovky. Protože SÚS vysadí stromy až za příkopem, pevnou překážku představovat nebudou.

PARADOXNÍ SITUACE

„Rozsudek je přelomový a může sloužit jako vodítko pro úřady, jak se mají zachovat. Soud jednoznačně potvrdil, že správně vysazené a udržované stromy mají kolem silnic své místo a nepředstavují bezpečnostní riziko,“ komentovala rozhodnutí Marcela Klemensová z občanského sdružení Arnika.

Silničáři se kvůli výměně starých stromů podél silnic za mladé dostali do zvláštní situace. Zatímco odbor životního prostředí Pardubického kraje nařídil nahradit staré stromy novou výsadbou, odbor dopravy stejného úřadu mu to pod hrozbou pokuty zakazoval stejně jako policie. Silničáři se proto obrátili na soud.

VÝKUP POZEMKŮ

Stromy rostoucí za příkopy podél silnic II. a III. tříd ve většině případů ani jinak nebrání bezpečnému provozu na silnicích. Výsadbě stromů mohou bránit majetkové poměry, protože pozemky za příkopem bývají často v soukromém vlastnictví. V zájmu krajů by ale mělo být pozemky vhodné k výsadbě stromů podél silnic vykupovat.