Zorganizování těžkého ublížení na zdraví, vydírání, vydírání se zbraní a podplácení. To vše má podle kriminalistů „na triku“ manažer žďárské pohřební služby, který je trvale hlášený na Chrudimsku.

Deníku se podařilo zjistit, že se jedná o Radka Kunce a společnost Anubis se sídlem ve Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě a ve Svratce. Kriminalisté tuto informaci odmítli potvrdit i vyvrátit.

Dvaatřicetiletého muže zadrželi policisté letos v létě a nyní se rozhodli informace o případu zveřejnit.

„Vše začalo 25. března, kdy byl ve žďárské ulici Studentská napadnut čtyřiapadesátiletý muž, který pracoval jako sanitář na novoměstské patologii,“ uvedl jeden z policejních vyšetřovatelů Pavel Kubiš.

Nejdřív vyhrožoval, pak nabízel peníze

Na zaměstnance nemocnice se v pět ráno vrhli dva muži v černých kuklách, když šel ke svému autu. „Železnými tyčemi ho bili do nohou, paží a jedna rána mířila i na hlavu. Muž musel po útoku podstoupit operaci. Hrozilo mu, že přijde o pravé ucho,“ řekl k brutálnímu útoku kriminalista.
Policisté rozjeli vyšetřování, při kterém vyšlo najevo, že útok měl zorganizovat právě Radek Kunc.

„Asi tři čtvrtě roku před napadením byl čtyřiapadesátiletý sanitář několikrát kontaktován právě manažerem žďárské pohřební služby. Po zaměstnanci nemocnice chtěl, aby mu ‚dohazoval kšefty‘,“ vysvětlil Pavel Kubiš.

Podle policistů měl manažer po čtyřiapadesátiletém muži požadovat, aby pozůstalé posílal do jeho pohřební služby, nebo aby mu alespoň na možné klienty poskytoval kontakt. „Sanitář to ale několikrát odmítl s tím, že nic takového dělat nebude, že to mají zakázané. Nejdříve mu podezřelý vyhrožoval ublížením na zdraví, poté mu začal nabízet peníze a auto. Vše nakonec vyvrcholilo oním březnovým napadením,“ dodal vyšetřovatel.

Ještě než k útoku došlo, dosadil dvaatřicetiletý manažer podle policistů do novoměstské nemocnice svého člověka.
„A to dvaadvacetiletého muže ze Žďáru, který krátce předtím pracoval právě v jeho pohřební službě,“ dodal Pavel Kubiš.
Mladík se o práci začal zajímat v únoru. „I přesto, že mu v nemocnici nabízeli lepší místa s lepšími platovými podmínkami, zajímal se jen o patologii,“ podotkl kriminalista Miroslav Buchta.

Mladíka propustili a zavedli opatření

A právě v době, kdy byl mladík schopen sanitáře plně nahradit, byl čtyřiapadesátiletý zaměstnanec nemocnice ve Žďáře napadnut.
„Od začátku letošního roku do 25. března, kdy byl zbit sanitář, odvážela žďárská pohřební služba Anubis z novoměstské nemocnice tři zesnulé. V době, kdy tam pracoval dvaadvacetiletý mladík, jich bylo o dvacet více. Poté, co v červnu v nemocnici skončil, do konce července, než byl podezřelý zadržen, to byli zase jen tři zesnulí,“ informoval Pavel Kubiš.

Vedení novoměstské nemocnice při vyšetřování s kriminalisty spolupracovalo. „Jak jsme se to dozvěděli, tak jsme mladého sanitáře propustili. Navíc jsme udělali taková opatření, aby se podobné věci neopakovaly. Sanitáři už s pozůstalými do kontaktu nepřicházejí,“ řekla vedoucí právního oddělení nemocnice Věra Palečková.

Policisté během vyšetřování zjistili, že manažer žďárské pohřební služby nabízel nejméně jednomu člověku peníze za to, že čtyřiapadesátiletého sanitáře novoměstské patologie napadne.

„Dva muže, kteří se toho nakonec dopustili, zatím bohužel nemáme, ale intenzivně po nich pátráme,“ uvedl žďárský kriminalista Pavel Kubiš. Podle strážců zákona dokonce dvaatřicetiletý manažer sliboval peníze za to, když někdo zničí či zapálí vůz konkurenčních pohřebních služeb.
Přítelkyně Radka Kunce, na níž je pohřební služba Anubis napsaná v obchodním rejstříku, se k celé věci včera odmítla vyjádřit. „Společnost funguje dál. Nic víc vám říkat nebudu,“ uvedla do telefonu.

Manažer žďárské pohřební služby – podle zjištění Deníku Radek Kunc – byl v minulosti už jednou odsouzen. „V roce 2002 ho soud poslal na pět let do vězení za vydírání svědka se zbraní. V roce 2004 byl podmínečně propuštěn,“ informoval policejní vyšetřovatel Pavel Kubiš.

Manažer se měl dopustit stejného činu ještě v podmínce, když v Novém Městě údajně přinutil hrobníka k tomu, aby podal trestní oznámení na tamní pohřební službu. „Když to muž odmítl, ukázal mu podezřelý zbraň, nůž a baseballovou pálku s tím, že pokud to neudělá, mohlo by se stát něco jeho dětem,“ dodal kriminalista.

Radek Kunc, manažer pohřební služby Anubis, je brán jako zvlášť nebezpečný recidivista. Pokud ho soud uzná vinným, může za mřížemi strávit až deset let.

Z trestného činu je podezřelý i dvaadvacetiletý bývalý sanitář. Tomu za přijímání úplatku hrozí až jednoleté vězení.