Nekonečný seriál má další díl. Případ rodiny Řehákových – bratrů Daniela a Marka i jejich matky Radmily – znovu řešil Krajský soud v Hradci Králové. Už potřetí.

Mezitím se jím navíc dvakrát zabýval také Vrchní soud v Praze, jež pokaždé vrátil kauzu obchodníků se zbraněmi na východ Čech.

Rodinu policie stíhala od roku 2009 kvůli obchodování 
s padělanými historickými zbraněmi. Později je obvinila, že údajně bez povolení přivezli z Německa a Rakouska pistole, pušky a samopaly. Při domovních prohlídkách jim policie zabavila asi tři stovky zbraní.

Škoda: Milion

V tomto týdnu tedy proběhlo další kolo s výsledkem totožným jako vloni: Soud potrestal bratry Řehákovy dva a půl lety vězení, podmíněně odloženými na dva roky. Jejich matka Radmila odešla
s trestem osm měsíců podmíněně odloženým na zkušební dobu osmnácti měsíců.

Potvrdil se tak loňský zlom. Poprvé, když krajský soud kauzu řešil (a to v roce 2013), totiž obžalovaní odešli se zprošťujícím rozsudkem.

To však narazilo u vrchního soudu. A při druhém líčení už došlo na podmínky.

Loni v březnu hradečtí soudci uznali obžalované vinnými, že opatřovali dovezené zbraně padělanými německými značkami. U kupců tak podle soudců vzbudili dojem, že kupují zbraň, kterou budou moci užívat k soukromým účelům, a způsobili jim tak škodu přesahující milion korun.

„Zbraně, které jsme dováželi, jsou zcela v pořádku, postupovali jsme podle zákonů a nic jsme neporušili," reagoval Daniel Řehák letos v únoru při začátku třetího jednání 
u hradeckého soudu.

V tomto ohledu tedy byli potrestáni, naopak všechny tři zprostili obžaloby z nedovoleného ozbrojování a z toho, že dováželi do Česka vojenský materiál bez patřičných povolení.

„Kdyby úřad usoudil, že jde o vojenský materiál, licenci by jim neudělil. Tím, že obchodníkům licenci udělil, zbavil je viny," vysvětlil loni při vynesení rozsudku předseda senátu Petr Mráka.