„Na základě zajištěných důkazů a indicií se kriminalisté dopátrali ke dvaačtyřicetiletému muži, který se zemřelým žil ve společné domácnosti. Následným šetřením jednoznačně prokázali, že spolubydlící zemřelého třiašedesátiletého muže dlouhodobě surově napadal, což vyvrcholilo červencovým převozem do nemocnice,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Vše začalo 15. července, kdy záchranáři z jednoho chrudimského bytu převezli třiašedesátiletého muže s těžkým zraněním. Ten v nemocnici do dvou měsíců zemřel. Pitva prokázala, že smrt nastala v přímé souvislosti se zraněním, které evidentně způsobila jiná osoba.

Podezřelý násilník se na jaře tohoto roku vrátil z vězení, kde si odpykával trest za krádeže a byl odtud podmíněně propuštěn.

Již dříve však byl muž trestán také za násilnou trestnou činnost. „Kriminalisté muže obvinili pro zvlášť závažný zločin těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody od 8 do 16 let. Muž se ke svému jednání doznal. Státnímu zástupci byl podán podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby, čemuž soudce Okresního soudu v Chrudimi vyhověl a muže poslal v pátek 3. listopadu do vazby,“ dodává Markéta Janovská.

Případů týraných seniorů mohou být desítky. Jen velmi zřídka se však dostanou do rukou policie. Senioři někdy tvrdí, že si různá zranění přivodili svou nešikovností, nebo že si už nepamatují, kdo jim ublížil. V tomto případě mají muži zákona svázané ruce.

Podle ředitelky Centra poradenství pro rodinné a partnerské vztahy Jarmily Hasoňové týraní penzisté doufají, že se vše v lepší obrátí. Mohou také být pod tlakem výhrůžek ze strany blízkých.

„Jestli lze zapomenout, nevím, ale hojit šrámy na duši lze. Pomoci mohou přátelé, kamarádi, ale také odborníci,“ doplnila Jarmila Hasoňová.

Forem násilí páchaného na seniorech je spousta a mohou mít rozmanité podoby. Všechny však provází psychické násilí, například hrubé nadávky, ponižování, neustálé kritizování, výčitky, zesměšňování, podrývání sebedůvěry a další.