„Krajský soud svým rozsudkem změnil rozsudek Okresního soudu v Ústí nad Orlicí. Žaloba, aby soud určil, že výpověď z pracovního poměru je neplatná, se zamítá,“ sdělil na dotaz Deníku mluvčí soudu Jan Kulhánek.

Žalobu na zneplatnění výpovědi podal Roman Bureš, který je od předloňských komunálních voleb zastupitelem za opoziční hnutí Společně pro Lanškroun, na začátku prosince 2018. Výpověď z pracovního poměru dostal ani ne měsíc poté, co v zastupitelstvu nahradil Stanislava Zedníčka.

Radnice se odvolala a uspěla

Prvoinstanční řízení trvalo necelý rok. Na podzim loňského roku dal orlickoústecký okresní soud Romanu Burešovi za pravdu a rozhodl, že výpověď je neplatná. Radnice se však proti rozsudku odvolala. A uspěla.

„Město v plném rozsahu uspělo v soudním sporu s bývalým zaměstnancem. Krajský soud potvrdil naše očekávání, když jako zcela správný potvrdil postup, který vedl k podání výpovědi,“ okomentoval rozhodnutí soudu tajemník městského úřadu Jaroslav Brandejs.

Lanškrounská radnice slaví vítězství. Podle tajemníka tak městu nevzniknou další nemalé náklady, které by v případě, že by u krajského soudu neuspělo, muselo zaplatit. „Protože R. B. měl od skončení pracovního poměru zajištěnou ihned další výdělečnou činnost, osobně vnímám tento jím vyvolaný soudní spor jako snahu získat z města další nemalé finanční prostředky a jsem rád, že takovým úvahám nedal soud zelenou,“ dodává Jaroslav Brandejs.

Soudy mohou pokračovat

Zastupitel Roman Bureš zvažuje, že se bude soudně bránit dál. „Proti tomuto rozhodnutí je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu, což uvažuji udělat, protože soudy se dosud nevypořádaly se všemi našimi námitkami,“ potvrdil Deníku.

Ani tím však spory kvůli městským lesům mezi lanškrounskou radnicí a bývalým správcem nekončí. Město se v prosinci letošního roku připojilo k trestnímu oznámení na Romana Bureše, podanému loni v srpnu kvůli údajnému porušení povinností při správě cizího majetku. Podání policie aktuálně ještě prověřuje. „Věc je stále v šetření. Mohu uvést to, že dosud nebyl nikdo obviněn, z taktických důvodů v této fázi nebudeme podávat žádné bližší informace,“ potvrdila mluvčí Krajského policejního ředitelství Eva Maturová.

Radnice si za necelých 100 tisíc nechala na hospodaření v městských lesích zpracovat audit od právnické firmy LTA Legal. V městských lesích po propuštění Romana Bureše hospodaří už třetí správce v pořadí.