Chovatelé v Králíkách a okolních vesnicích žijí ve strachu už řadu týdnů, intenzivní pátrání policie zatím nepřineslo žádné výsledky. Obcím došla trpělivost a na hlavu traviče vypsaly odměnu.

Psi umírají dál

„Víme minimálně o dalších čtyřech otravách psů,“ hlásí po víkendu tisková mluvčí policie Markéta Janovská. K otravám došlo kromě Červené Vody také v Králíkách, Čenkovicích nebo v Herborticích. „Vše nasvědčuje tomu, že travič v krátkém období naházel návnady po celé Červené Vodě. Nejčastěji podél cest, do příkopů, možná i do zahrad,“ varoval o víkendu majitele psů veterinář David Švestka. Často jde o špalek kabanosu, plátek sekané nebo kus syrového masa, kterým odolá málokterý čtyřnohý přítel. Laboratorní rozbory již nalezených otrávených návnad ukázaly, že jde o fosfid zinku, tedy jed určený na hubení hlodavců. Lidé by se proto venku nalezených podezřelých potravin neměli dotýkat. „Samotná manipulace s jedem může způsobit přinejmenším závažné zdravotní komplikace,“ vysvětlil veterinář. Nálezy je třeba nahlásit policii, která zajistí jejich laboratorní rozbor.

Ilustrační foto
Travič psů a koček na Králicku má na svědomí i dvouletou Bellu

Králicko už nechce žít ve strachu, kde příště travič zaútočí. Obec Červená Voda a město Králíky proto vypsaly padesátitisícovou odměnu za klíčovou informaci, která povede k dopadení pachatele. „Vypsali jsme odměnu. Třeba má travič nějakého příbuzného, kterému bude stát padesát tisíc za to, aby se ozval policii,“ podotkl starosta obce Petr Mareš. Přímo v Červené Vodě uhynuli na otravu během posledních dnů nejméně čtyři psi. Chovatelé žijí v permanentním strachu. „Klid je pryč, musí chodit ven se psem s košíkem a na vodítku, nebo nechodit vůbec,“ dodal starosta. Nechápe, co člověka k takovému jednání vede. Obyvatelé Králicka jsou rozhorleni, všichni doufají, že travič bude brzy dopaden a neujde spravedlivému trestu. „Co to může být za netvora, když toto dokáže, kolik zloby musí mít v sobě, aby dělal takové věci,“ zlobí se Štěpánka. „Tohle je lidská zrůda. Když se lidé spojí a budou si více všímat, určitě ho najdou,“ doufá Ladislava.

Buďte obezřetní, varuje policie

K prvním otravám psů na Králicku došlo už víc než před měsícem. „Přivítáme jakékoliv informace, které by vedly k dopadení pachatele. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, dejte nám vědět,“ vyzývá obyvatele Králicka policejní mluvčí Markéta Janovská. Do hledání otrávených návnad se zapojily i policejní hlídky. Nikdo však neví, kde travič udeří příště. „Doporučujeme majitelům psů, aby byli maximálně opatrní a psy nepouštěli na volno,“ dodává policejní mluvčí.