Malou poštu přepadl s maketou pistole v ruce. Ženu, u níž se telefonicky ohlásil jako policista, svázal a utekl s penězi.

K dopadení pachatele vedla mravenčí práce. V pondělí jej rychnovští kriminalisté zatkli v Pardubicích, kde žil téměř tři čtvrtě roku u ženy, s níž se seznámil přes inzerát. Spolubydlící a přítelkyně obviněného o jeho aktivitách vůbec nic nevěděla. „Byla velmi překvapená a navíc neměla ani zdání o jeho kriminální bohaté minulosti,“ komentoval včera případ Richard Chaloupka , vrchní komisař kriminální služby Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K.

Hrál si na policistu

K loupežnému přepadení žďárské pošty došlo 28. května. Obviněný měl nejprve na poštu brzy ráno zavolat s tím, že je policista z Hradce Králové a že přijede prověřit podezřelou zásilku. Lstí a se zbraní v ruce, až později se ukázalo, že šlo o maketu, vnikl dovnitř. V objektu sebral několik desítek tisíc korun a pracovnici pošty svázal.

„Po upozornění spoutané pracovnice, že na poštu každou chvíli dorazí její nadřízená, obviněný z místa činu rychle odešel a ženu zanechal zamčenou v budově,“ sdělila tisková mluvčí Alena Kacálková Chvojková.

Žena na inzerát

Rozběhlo se pátrání. Téměř mravenčí práce přivedla kriminalisty do Pardubic. Oficiálně má dotyčný trvalý pobyt na radnici, tedy na místě, kde je nedosažitelný. Policii se podařilo vypátrat panelový dům, kde se obviněný měl zdržovat. Pak zbývalo prověřit jednotlivé byty a „spadla klec“.
„Muž má za sebou velmi bohatou kriminální minulost, kterou začal už v sedmasedmdesátém roce. Na svém kontě má trestné činy jako jsou krádeže, neplacení výživného, rozkrádání majetku a další. Podstatné je, že za loupežné přepadení už byl odsouzen v Praze na deset let. Z výkonu trestu přišel v prosinci před dvěma lety,“ přiblížil bohatý výčet trestných činů obviněného muže vrchní vyšetřovatel.

Muž zatím s policií nespolupracuje. Pravděpodobně ví, že jej opět čeká vyšší trest v případě prokázání viny. Toho si jsou také kriminalisté vědomi, mají však v rukou nejen důkazy, ale i výpověď oběti loupežného přepadení, která obviněného poznala.

Chaloupka přiznal, že současně se o osobu obviněného zajímají také kriminalisté z Královéhradecka. I tady by mohl mít na svědomí několik případů. Vše je ale v šetření.